Yazıbaşı Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıbaşı Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıbaşı Köyü Kovancılar-Yazıbaşı Köyü Tanıtımı -Yazıbaşı Köyü Hakkında -Yazıbaşı Köyü Resimleri  Yazıbaşı, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KOVANCILAR - İl: ELAZIĞ

  Köy Muhtarı: VAHDETTİN AYERDEM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 424 611 38 09

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 74 km

  İlçeye Uzaklığı: 4 km

  Rakım: 910 m

  Tarihi
  Köy çok eski yerleşim yeridir.köyün yakınında mezarlık olduğu var sayılan kalıntılar vardır. Traktörle sürülen tarlalarda su akıtma ve dağıtma sistemleri parcası olan topraktan yapılıp pışırılan konk(topraktan boru)lere rastlanmıştır. Köy, doğu -batı istikametinde ile Güney -kuzey istikametinde işlek kervan yolların kesiştiği yerde bulunmaktadır.Eski adı Sekrat olan yazıbaşı Osmanlı uc beylerinde Çimşit Oğulların ikametgah ve yönetim merkezi idi. Köyde Çimşit oğlu Beylerinden Ali Beyin Konak kalıntıları halen mevcuttur. SekratKöyü 1. Dünya Savaşı yıllarında Ali ihsan Paşa komutasındaki kolorduya karargahlık yapmış. İsmet İnönü hatıralarında kendisininde bu kolorduya komutanlık ettığını .Kolordunun bağlı olduğu ordu komutanınında M.KEMAL olduğunu. Ve M. KEMAL'ın sekrata geldığını .Ali Beyin Konağında misafir edildiğini belıtmektedir. Sekrat köyü çevre ilerden de tanınmaktadır. Bağlı olduğu Palu İlçesinin çok eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle gereksının duyulan tüm zanaatçi ve sanatkarlar Palu'da bulunuyormuş.Çevre ilerin en iyi nalbantçısı, en iyi kalaycısı, palancısı, semercisi, değirmen taşı yapımcısı,toprak damın loğunu ( taştan yapılmış silindir şekilindeki toprak sıkıştırıcı.) ,bulgur dibeği ustası, cacım ( kilim ), palas , cuval dokucusu ve eniyi turşu küpü yapımcısı vs. bulunduğu içindirki ta Bingöl (Çabakçur), Tunceli (Dersim) Diyarbaır'ın tüm kuzey bolgesi insanlar Palu'ya gelip işlerini görmek için gelirlermiş. Bazen işleri bir kaç gün sürermiş.Gelenler hayvanlarını sekrat çayırlarında otlatırlarmış. Sekrat'ta oturan beylerin konağında yemeğiniyer yatarlarmış.Büyüklerin aktardığına göre her gün 40-50 kişi bu kanaklarda misafir kalıyormuş. Sekrat adının çok bilinmesinin bir nedeni bu olmalı. diğer nedenlerden biiride: Sekrat Köyü'nün bezirgen ( kervan )yolların kavşağında olması. Kervanlar için güvenli konaklama yeri olmasıdır.Güneyde işlenmiş mallar (Şam, Halep, Mardin'den ) kuzey illerine ( Erzurum, Erzincan, kafkasya ve Karadeniz ) taşıyan kervanlar . Doğu -batı yönünde gidip gelen kervanlar kesişme noktasımış Sekrat Köyü.(Z. Ayerdem)

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Elazığ iline 74 km, Kovancılar ilçesine 4 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 927
  1997 769

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - HACAN AİLESİ
  1994 - HACAN AİLESİ
  1989 - HACAN AİLESİ
  1984 - HACAN AİLESİ
  2009 - ÇADIR AİLESİ
  2004-ayerdem ailesi

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ilgili makamlardan gerekenin yapılmasını arz ederiz

  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıbaşı Köyü Kovancılar Forum Tarih
Yazıbaşı Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yazıbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yazıbaşı Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Yazıbaşı Köyü Hakkında Bilgi Keleş Bursa Bursa Tanıtımı 10 Haziran 2010
Yazıbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş