Yaylaköy Köyü Tefenni Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaylaköy Köyü Tefenni Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tefenni Yaylaköy Köyü - Yaylaköy Köyü Hakkında - Yaylaköy Köyü Tanıtımı - Yaylaköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Abdurrahman ERYILMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  (0248) 495 55 01

  Cep Telefonu:
  (0532) 788 37 65

  Tarihi

  Orta asyadan göçüp gelen oğuzların "Kınık" ve "kayı" boyu tarfından kurulmuştur. Köyde "kayılar" diye adlandırılan bir sülale hala mevcuttur. Yıldıran sülalesi en kalabalık tır ve "kınık boyu" mensubudurlar. Köyün mahalleleri "aşağı oba" ve yukarı oba" dır. Kuruluş tarihi 1650 ile 1700 lü yıllara dayanmaktadır. Köyde en uzun ömürlü yaşayan insan Keleş Yıldırandır ve 127 yaşında 75 li yıllarda vefat etmiştir. Durkadın Yıldıran (diştir) 110 yaşında vefat etmiştir ve hayatında hiç hastalanmamıştır. Köyün gelmiş geçmiş en namlı fehlivanı Sadık Yıldıran'dır ve orta asya daki Türklerinin savaş ve dövüş sanatı TOSS-KKE nin bu güne gelmesindeki en büyük kaynaktır. Sadık yıldıran vefat etmeden önce,Dövüş sanatlarına pek meraklı olan, Torununnun oğlu Erdal Yıldıran öğretmiştir. Şuan Türkiye de bu dövüş ve savaş sanatını bilen tek kişi torun "USTA" Erdal YILDIRAN'dır. Türklere ait savaş ve dövüş sanatı şimdiye kadar herkesten gizlendiği içi sadece yetenekli ve meraklı aile bireylerine aktarılarak günümüze kadar getirilmekle beraber yine gizemini korumaktadır.TOSS-KKE (Türk, Ordu, Savaş, Stratejisi-Kılıç, Kalkan, El)

  Kültür

  "Koca pınar yağlı güreşleri," şimdi yapılmıyor. "Yaylaya çıkma," hayvancılık hemen hemen bittiği için artık çıkılmıyor. Doğan oğlan çocuklarına "kütük atma" yine yapılmıyor. YEMEKLERİ: Düğünlerde Kuru fasulye, nohut, Pirinç Çorbası, Kemikli ve sulu et yemeği, pilav, keşgek, helva ve hoşaf. Ekmek, kadınların senit dedikleri tahta üstünde oklavayla açtıkları yufkanın saç üzerinde pişirilmesi. Hamurlu ekmek, Kömbe ve bişi, soba ekmeği fırınlı sobalarda yapılanı. Çorbalar; un çorbası, tarhana, pirinç mercimek. Ala çorba denilen yemek türü, Nohut kuru fasulye ve yeşil mercimekle yapılır. Et yemekleri Kuş başı şiş, közleme, saç kavurma, kemikli, tencerede sade kendi yağıyla kavurma dır. Saç üstünde katmer ve yöreye ait çeşitli bitkiler katılarak börek yapılır. "Kuş colu" suyu yemeklerde karın şişirmez, rahatlık verir ve çok sağlıklıdır. Böbrek taşlarına ve şeker hastalarına iyi gelir.

  Coğrafya

  Burdur iline 89 km, Tefenni ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Yazları az yağışlı yayla ikliminde, kışları yağmur ve kar yağışlı soğuk geçer.Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. 1800 ile 2000 lere bulan rakım ölçülerinde nem oranı sıfıra kadar düşer. Bunun için, Astım hastaları köye yavaş yavaş yerleşmektedirler.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 736
  1997 - 736

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tesviyecilik ve yurt dışı na çalışmaya gidenlerdir. Teknolojik ya da bilimsel tarım ve hayvancılık yapılmaz, genel bilgi ata dede ilişkisi içerisinde bir sonraki kuşağa aktarılır. Oysa yöreye has bitki ve hayvan çeşidi çoktur ve bunlar hakkında henüz kapsamlı bir çalışma yapılmadığından nasıl yarlanılacağı hakkkında da bir bilinç oluşmamıştır. Kırsal alan feodal kültürü bilinçsizce yaşanmaktadır, Fakat kapsamlı bir çalışma ile çok verim elde edilebilirliliğin de coğrafya bakirliğini korumaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaylaköy Köyü Tefenni Forum Tarih
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Yaylaköy Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş