Yaylacılı Köyü Saraydüzü Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yaylacılı Köyü Saraydüzü Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Yaylacılı Köyü Saraydüzü - Yaylacılı Köyü Hakkında - Yaylacılı Köyü Resimleri




  Sinop
  Bilgiler
  Nüfus 377 (2000)
  Koordinatlar 41°16′37,20, 34°53′31,92
  Posta Kodu 57300
  Alan Kodu 0368
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Sinop
  İlçe Saraydüzü

  Yaylacılı, Sinop ilinin Saraydüzü ilçesine bağlı bir köydür. Kızılırmak kenarında dar bir vadidedir.



  Tarihi


  Köyün olduğu bölgede eski çağlardan günümüze, insanlar yaşamış ve iz bırakmışlar. En az bir (açılmış) mezar höyüğü, yerleşime uygun bir mağara,kayada oyma arılıklar ve bir kazma kaya oyuğu vardır.


  Köyün, yarı göçebe bir büyük ailenin Kızılırmak ovası tabanındaki kışlık konağını yazlık yaylasına göre zamanla daha çok kullanıp sonunda tam yerleşik bir hayata geçmesiyle oluştuğu sanılıyor. Bir zamanlar kabile reisinin iki oğlundan Ak Bey'in kendi ailesiyle yakındaki Akbelen köyüne konaklandığı, Yayla Bey'in ise Yaylacılı'ya yerleştiği bu yüzden iki köyün adlarının oluştuğu rivayet edilir. Bu iki köyün yazlıkları yanyana ve köyden yürüyerek 6 saatlik uzaklıktaki dağlardadır.



  Sulu tarım, İstanbul ve Boyabat'a göçler, yazları gidilen yayla hayatını, ve susuz yapılan yamaç tarlaları tarımını çok azaltır. Hayvancılık da önce keçi ve koyun sürülerinin azalıp 1970 lı yıllarda kaybolmasına ve daha çok inek ve manda beslenmesine yol açar.


  Radyo 1930'larda, buzdolabı 1960'larda, televizyon 1980'lerde kullanılmaya başlanır.


  Köyde 1940'lardan bu yana birkaç dükkân ve 1960'lardan bu yana Boyabat'a düzenli toplu taşımacılık girişimleri başlar.


  Sulu tarım ve yerleşik hayat, refah seviyesini 1940 ile 1980 li yıllara doğru hızla yükseltir.


  Yakın gelecekte köyün Boyabat Barajı suları altında kalması beklenmektedir. Yapılacak olan Boyabat Baraji sularının köyün olduğu yerde 90 metre derinliği olacağı tahmin edilmektedir (90 metre = üç minare boyu).


  1970 lı yıllarda köy 150 hane idi. O zamanki nüfusu bin gibi tahmin etmek mümkündür. Gelecek baraj gölü yüzünden köyün tam yerleşik nüfusu zamanla azalır.

  Kültür


  Köyün görenek, gelenek ve yemekleri hakkında biraz bilgi:

  Görenekler

  Köyün kültürel yapısı, eski ve yeni geçim kaynakları ve bunlar cevresinde örgütlenme tarihiyle yoğrulmustur. Son hali milli egitim, radyo, televizyon, yakın ve uzak sehirlerle bağlantıları ve pirinç tarımının gerçekleriyle şekillendirilmiştir.


  Eski hali göçebe, yarı göçebe hayvancılık temellidir. Dışarıyla etkileşimler, askerlik, din ticaret, ya da devlet memuriyeti dolayısıyla köye gelenler, köyden tek tük iş / eğitim gezgini aracılığıyla idi.



  Gelenekler


  * Eski düğünler: 4 gün 3 gece sürer, misafirler davul zurnayla karşılanır, düğün sahibi dost ve akrabaları evlerini uzun yol misafirlerine tahsis eder, ağırlama hizmetlerine yardim eder. Kına gecesi düzenlenir, Gelin almaya gidilir, kara güreş müsabakası düzenlenir, her yaştaki kazanan pehlivanlara hediyeleri verilir, büyük kazanlarda düğün yemeği pişirilir, toplu düğün yemeği yenir, cuma namazı sonunda ilahilerle damat gerdek evine getirilir, el öpup içeri girer. Ertesi sabah uyandırmaya gidilir, herkese lokum - tatlı sunulur, misafirler uğurlanir. 15 gün sonra gelin damat beraber kız evine "kırıtmaya" gider.

  * Şimdiki düğünler: Salon, beyaz gelinlik, saz ekibi, vs..
  * Bayramlaşma: Bayram namazından sonra köyün en yaşlısının elini ikinci yaşlısı öper ve yanına durur. Geri kalanlar en yaşlıdan başlayıp eller öper, kendi yaşıtlarının ellerini sıkar ve sıranın en sonuna durur. Bayramlaşmalar bitince namaza gelen herkes yaş sırasına göre dizilmiş olur. Bayrama evlerde devam edilir.
  * Eski yerel kılıklar: Kadın: cember, fes, yazma, fesin önünde pirpiri, yelek, gömlek, iç gömleği, belde 3 gen katlı şal, önde önlük, önlüğü ve şalı yerinde tutan bel baği ya da kemer. en altda uzun don (şalvar), çorap, kundura. Erkek: taç, gömlek, iç gömleği, uzun don (zıpka/şalvar), çorap, çarık.
  * Dokuma ve el işi: Cember, önlük, iç gömleği, yatak carşafı, çuval ve heğbe bezi 60-70li yıllara kadar ev tezgahlarında dokunurdu. Fabrika dokumalari en çok cemberin yerini almada zorlandı.
  * en çok yenen yemek: pirinç pilavı, yazın çoban salatası ve taze meyve de başa güresir.
  * kurban bayramında: sırık kebabı yapılır.
  * yufka / yazım ekmeği : 1 m. çapta dairevi, kuru ve kırılgan istiflenir, yenilecek kadarı nemlendirilerek yumuşatılır, 1 ay içinde biter yeni istif yapılır.
  * mayalı ekmek: bir karış çapta dairevi 1cm kalınlığında sac üzerinde iki yanı pişirilerek yapılır, 1-2 gün içinde yenir

  Değişik sıradışı yemekler


  * Keşkek

  * Lokma
  * Mıhlama
  * İncir uyuşturması
  * Pungut (leblebi tozu ve şeker tozu karışımı)
  * Turşu

  Coğrafya


  Sinop iline 131 km, Boyabat'a 35, Kargı'ya 40, Saraydüzü ilçesine 15 km uzaklıkta, Kızılırmak Ovası tabanındadır. Köyün yaylası (Kaşlı Yayla) yürüyerek 6 saat kuzey- kuzeybatı yönündedir. Güney dağı, Erecek ve Çalca hemen köyün arkasındaki (kuzey) sırtlardaki yakın yaylalardır.


  Irmak boyu ve yakınındaki köyler: Akbelen, Kışla, Fakılı, Susuz, Darıçay, Alan, Yalak, Hacıçayı Yalmansaray . Kışla ve Susuz köyleri arasında Kızılırmak bir küçük sıradağını kesip geçer.


  Yalmansaray Aydın yakınında depremleriyle ünlü Kuzey Anadolu Fay Hattı Kızılırmak vadisi ile kesişir. Vadi burada da dardır. Bu iki nokta arasında ova tabanının en geniş olduğu yer köyün tam önündekı çeltik (pirinç) tarlalarıdır.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ova içinde yaz cok sıcak, kış ılımlı geçer. Yazın pirinç tarlaları yüksek yerel rutubet ve sivrisinek üretir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 377
  1997 385
  Ekonomi


  Köyün ekonomisi pirinç / çeltik tarımina ve hayvancılığa dayalıdır.mısırda ekilir

  Yayınlanmış

  1. Yayla, Satılmış : Boyabat’ın Yaylacılı Köyünde dokumacılık ve kadın başörtüsü cember. Halkbilimi, (15), 4.76, 13-16.32

  2. BoyabatGazetesi.com ve haberler.com : 12 kasim 2009 da Köyde yapılan baraj istimlak protesto yürüyüşünün webde çıkan haberleri.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri, ayrica kooperatif seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - ALİ KARATAŞ

  1999 - MEHMET YAYLA
  1994 - ALİ KARATAŞ
  1989 - HASAN YAYLA
  1984 - HASAN YAYLA

  Altyapı bilgileri


  Köyde kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve evlerde sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaylacılı Köyü Saraydüzü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş