Yaylabeli Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaylabeli Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yaylabeli Köyü - Yaylabeli Köyü Hakkında - Yaylabeli Köyü Tanıtımı - Yaylabeli Köyü Resimleri - İnar Köyü

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


  Yaylabeli, Burdur ilinin batısına düşen yerleşim yeri itibariyle birçok tarım ürünü ve meyve ağaçlarının yetiştirilip ticaretinin yapılacağı uygun bir köydür.

  Tarihi

  Burdur'un en eski yerleşim yerlerindendir.Zamanla ekonomik güçlükler nedeniyle şehir merkezine göç olayları yaşanmış,bu sebeble nüfus oranı bir hayli azalmıştır.Evlerin çoğunluğu Toprak ve Mertek adıyla anılan ağacların kullanılmasından yapılmış eski yapılardır.Köye girişte Ormanlık alan ve köy mezarlığı bulunmaktadır.Tarihi sayabileceğimiz camisi bulunmaktadır.

  Kültür

  Burdura özgü ama adı Isparta ile anılan Gülcülük Yaylabeli köyünde Yıllardır süregelmektedir.Kendilerine özgü yemekleride bulunmaktadır.düğünleri en az 3gün sürer ve yemekli ve eğlencelidir.Köyün ilk ismi İnar köyü idi.Zamanla ismi Yaylabeli,olarak değiştirilmiştir.

  Coğrafya

  Burdur merkezine 35 km uzaklıktadır.Burdur gölünün etrafından dolaşılarak ulaşımı sağlanmaktadır.Yaylabeli Suyu,havası ve yeşil alanları bol ve temizdir.O yüzden ismi oradan gelmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 318

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş