Yaylaaltı Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaylaaltı Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Posof Yaylaaltı Köyü Bilgileri - Yaylaaltı Köyü Hakkında - Yaylaaltı Köyü Tanıtımı - Yaylaaltı Köyü Resimleri  Yaylaaltı ,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: POSOF

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:105 km

  İlçeye Uzaklığı:24km

  Rakım:1750m

  Nüfus:

  2000:108
  1997:98

  Tarihi

  Köyde bulunan tarihi eserlere bakılırsa çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olan bu köy, bir zaman ıssız kalmış. Bu köye ilk gelen Çobanoğlu sülalesi, Gürcistan'ın Ahıska ili Azgur ilçesinden geldiği zaman etrafı ormanla kaplı, harebelerin olduğu yerde de akarsuyu görünce buraya yerleşmiş. Bu sülalenin reisi çok koyun beslermiş. Birgün koyunun içinde bir alaca domuz gören Omaroğlu demiş ki; "artık Çobanoğlu'na ulaşılmaz, bir domuzu eksikti, onun da alacası koyunuyla gelmiş. " Omaroğlu" arazisini Posof'a bağlı Günlüce'den gelen oğulluğu Hazıroğlu'na bırakarak gitmiş. Daha sonra burada köy oluştuğunu gören diğer ailelerde, Ahıska, Abhazya, Kars ve Posof'a bağlı Gönülaçan köyünden gelerek köyü oluşturmuşlar.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ardahan iline 105 km,Posof ilçesine 24 km uzaklıktadır. Arazisinin içinden Mangala Deresi denen küçük bir dere geçer. Köyün kuzey ve batısını; beyazkayın, fındık, kavak gibi geniş yapraklı ağaçlardan oluşan meşeler çevirmiştir. İlçenin rakımı en yüksek olan köylerinden biridir. Köyün etrafını saran meşeler, yabani meyve ağaçları, 1700 rakımlı bu köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Komşuları; Erim, Gönülaçan, Sarıçiçek köyleri ve Gürcistan Cumhuriyeti ile sınırdır. Yaylalar Mevkii’nde ufak tefek gölcükler vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde tereyağı,çeçil,tulug peyniri ve kaymak gibi süt ürünleri büyük şehir ve Avrupa'daki köylülere pazarlanmakta.Köyde üretilen kaz ve ünlü Posof Beyaz balıda pazarlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaylaaltı Köyü Posof Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş