Yaylıyaka Köyü Hakkında Bilgi Merkez Van

'Van Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaylıyaka Köyü Hakkında Bilgi Merkez Van konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaylıyaka köyü - Van yaylıyaka köyü - Yaylıyaka köyü resimleri

  ilçe: merkez

  il: Van

  Tarihi
  Köyün tarihi Urartular dönemine dayanmaktadır. Köyün adı Kürtçe'de suyun hırçınlığı anlamına gelen Avdır'dan gelir. Günlük kullanımda bu "v" harfinin düşmesiyle Adır halini almış ve halen köy Adır olarak bilinmektedir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra köyün adı Yaylıyaka ismini almıştır.

  Kültür
  Yaylıyaka Köyü'nün mutfağında Van mutfağında bulunan bütün eşsiz tatları bulabibilirsiniz.Bunlar:

  1. Kahvaltılık

  Mırtoğe(un helvası) yöresel isimi mırtoğedir.
  Otlu peynir,
  Kaymak,
  Köy yumurtası,
  Tereyağı,
  Gıncırok,

  2. Ana Yemekler

  Helise,
  Keledoş,
  Dolma,
  Dut yaprağı sarması,
  Kızartılmış yeşil bakla,
  Gırar sıve,
  Fırında inci kefal,

  3. Çorbalar

  Ayran aşı çorbası.

  Turizm
  Turizm açısından köy büyük bir potansiyele sahiptir. Fakat yatırımların olmaması turist sayısının az olması bu potansiyelin ekonomiye etkisini engellemektedir.Van Gölü kıyısında yaklaşık 7km uzunluğunda kıyısının olması ve bu kıyının yaklaşık %75'nin kıyı turizmine elverişli olması yaz döneminde günü birlik de olsa yerli turizme hizmet etmektedir. Köye ait ve köye yaklaşık 1km açıkta bulunan Adır Adasının da turizme açılmasıve burada bulunan kiliselerin restore edilmesi özellikle kültür turizmi açısından hem yerli hemde yabancı turistleri çekecek ve köy halkına yeni bir iş alanı ve istihdam sağlayacaktır.

  Coğrafya
  Jemorfoljik ve jeolojik açıdan değerlendirildiğinde köy Van Gölü tektonik çöküntüsü üzerinde göl sularınan ulaşamadığı ve muhtemelen üst taraftan akan akarsuyun getirdiği alüvyonların biriktiği küçük bir delta ovasına kurulmuştur. Van merkezine 40 km uzaklıktadır.Van Gölü'nün kıyısında bulunup eşsiz manzarasıyla göz doldurmaktadır.

  İklim
  Yaylıyaka Köyü öncelikle Türkiye'nin büyük bir bölümünde etkili olan kurak ve yarıkurak iklimin etkisi altındadır.Bu kurak iklimin etkisi altında karasallık etkili iken köyün çevresine göre çukurda kalması ve göle yakın olması kısmende olsa ılıman bir etki hissedilir.İran-Turan Fito coğrafya bölgesine giren köyün yaylasında ve meralarında yazın sararan otlar yetişirken ağaç türleri olarak da akkavak, akasya, karaağaç, iğde ve endemik olarak sayıları sadece 4 tane olan değişik bir ağaç türü de bulunmaktadır.Çalı türü olarak da kuşburnu, kızılcık, yetişmektedir.Kültür bitkileri olarak da elma, armut, kayısı, üzüm, şeftali, erik, dut, badem, kiraz, vişne, fındık ve ceviz yetiştirilir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 -
  2000 846
  1997 -

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakla birlikte çoğunluk inşaatta çalışmaktadır. Yeni nesil gençlerin eğitime yönelmesi köyün geleceğinin bir yönde iyileşeceğinin sinyallerini vermektedir. Köyde kültür ürünü yetiştiriciliği de önem kazanmaktadır yetiştirilen ürünler elma, armut, kayısı, vişne, kiraz, dut, şeftali, üzüm, fındık yetişmektedir. Bunlardan elma ve kayısı dışında diğerlerinin bir ekonomik getirisi yoktur. Sebze yetiştiriciliği köyde bostan yerlerde adı verilen ve sadece kendi ihtayaçlarını karşılamak için üretimi yapılmakatadır. Bostanlarda yetiştirilen sebze ve baklagillerde köy halkı tarafından turşu, konserve, salça vb. yapılmaktadır. Bu ürünler de yine köy halkının kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Uçkan
  2004 - Mehmet Elçi
  1999 - Mehmet Elçi
  1994 - Mehmet Elçi
  1989 - Mehmet Elçi
  1984 - Mehmet Elçi  Altyapı bilgileri
  köy altyapı bakımından çok yetersiz bir köyün gerekleri olan sağlık ocağı ortaöğretim okulu ve düzgün bir yol yok

  [​IMG]

  yaylıyaka köyü resimlerini bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaylıyaka Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş