Yaylımlı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaylımlı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşkale Yaylımlı Köyü - Yaylımlı Köyü Hakkında - Yaylımlı Köyü Tanıtımı - Yaylımlı Köyü Resimleri
  İlçe: AŞKALE

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 503

  İle Uzaklığı: 70 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 1820 m


  Tarihi

  Bizans döneminde büyük mırmındık şehri olarak bilinmektedir. Osmanlı imparatorluğunun işgaliyle çırmıt adını almıştır. Ermeni ve Rus işgali altında kalmıştır.Bu işgal sıralarından köylülerin büyük bir kısmı iç anadolu bölgesine hatta genellikle Çorum ve Amasya bölgelerine göç etmişlerse de bunların büyük bir kısmı köye geri dönmüş olup hala buralarda akrabaları bulunan ve bu akrabalık ilişkilerine devam edenler vardır. 3 ayrı yerde mezarlığı vardır. Ermeni, Rus, Bizans ve yerli. Kalesi va tarihi harebeleri bulunmaktadır. Tarihi hamamı yığma tepesiyle esrarengiz bir köydür. Cumhuriyetten sonra yaylımlı olmuştur.

  Kültür

  köyün ana dili dadaşcadırHas dadaşca Köyde tipik Erzurum ve dadaş gelenek ve görenekleri görülmektedir .Evlilikle ilgili olarak söz kesme,nişan töreni ve hamam bavulu düğünler bir hafta on gün sürer gelin ve damat sağdıca çıkar bu süreçte ayrı mekenlarda oyun eğlence olur.sonra gelin baba evine döner kına gecesi yapılır ve eğlence düzenlenir.aynı şekilde damatın kendi evindede damada kına gecesi yapılır.ertesi gün gelin alınır ve damat evinde eğlence ile düğün sona erer. Sünnet törenleri genellikle mevlit okunarak ve yemek ikram edilerek yapılır. cenazelere tüm köylü katılır.Yakın komşular cenaze evine üç gün yemek götürürler.7.gün mevlit okunur.40.veya 52.gece olarakta mevlit okutup yemek ikram etme şeklinde uygulamalarda yapılmaktadır. Yemekleri de ayran aşı, kartol tiridi turşu pancarı.su böreği kete cincır pancarı tatar böreği bulgur pilavı erişte yaprak dolması siron v.s. Ayrıca yıllar önce köyden göç edenler istanbul kartal esentepe mahallesinde kültür yardımlaşma ve dayanışma derneği kurararak bir çok faaliyet gerçekleştirmişlerdir.Başta köy mezarlık alanı tel örgüyle çevirim işi , köy camii nin minaresinin yapımı , gasilhane nin ( morg ) yapımı , camii nin halı sının alımı , kaymakamlıkla görüşerek altyapı sorununu konuşularak girişimde bulunulması, köy odasının yapımına katkı sağlanması , cenaze-düğün gibi olaylarda organize işlerini yapması durumu iyi olmayan hemşehrilerine yardım yapılması gibi bir çok faaliyette bulunarak diğer dernek lere örnek olmuştur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde halıcılık kursu olup köyün genç kızları bu kursta çalışarak aile bütçesine katkı sağlamaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaylımlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Yaylımlı Köyü - Malatya Malatya Tanıtımı 13 Mart 2010
Yaylımlı Köyü Tut Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 3 Mart 2010
Yaylımlı 1 İlköğretim Okulu Tut Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş