Yaygınsöğüt Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaygınsöğüt Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Yaygınsöğüt Köyü Suşehri - Yaygınsöğüt KöyüHakkında Bilgiler - Yaygınsöğüt Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 269 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58610
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Suşehri
  Yaygınsöğüt, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.
  Konu başlıkları [göster]
  1 Tarihi
  2 Kültür
  3 Coğrafya
  4 İklim
  5 Nüfus
  6 Tarım
  7 Ekonomi
  8 Muhtarlık
  9 Altyapı bilgileri
  10 Dış bağlantılar


  Tarihi
  Yaygınsöğüt köyü halkını (eski adıyla Kovana) 1777-78 Osmanlı-Rus savaşından (93 Harbi) sonra bölgeye yerleşenler oluşturmaktadır.


  Suşehri'ndeki kayıtlarda 1850 olarak gözükmektedir. Zaman içinde gelişerek günümüzdeki halini almıştır.Yeni adını Yerleşim yeri çevresinde Yaygınlıkla bulunan Söğüt ağaçlarından almıştir> Köyde; YAVUZ,DEMİR,ŞAHİN,ÖZTÜRK,AYDOGDU,TOMBAZ,soyadı yaygın bir biçimdedir ve köyün tamamına yakınını birbirleri ile akrabadır. Şu anda köyün her evinde telefon, içme ve kullanma suyu mevcuttur. Ayrıca bir Cami ve okul bulunmaktadır.

  Kültür
  Köyün gelenekleri çok farklıdır. Yemekleri ise bilindik yemeklerin yanında keşkah, mantı, ekmek aşı, mercimek köftesi, mercimekli bat, fırında ekmek gibi yemekler yapılmaktadır. Ayrıca köylüler dut pekmezinin yapımına ağırlık vermektedir.

  Coğrafya
  Yaygın Söğüt Köyü, Suşehri'nin kuzey'inde yer almakta olup, merkez'e 21 km mesafede bulunmaktadır. Yolun 20 km'si asfalt, 1km'si ise stabilizedir. Sivas'a olan uzaklığı ise 150 km'dir. Sivas İç Anadolu Bölgesi'nde olmasına rağmen Suşehri ve Yaygın söğüt Köyü Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup Giresun ile sınır komşusu olmaktadır. Köyün Dümdüm yaylası bulunmaktadır. Dümdüm yaylasına her sene çıkılmaktadır.

  İklim
  Karadeniz İklimi ile İç Anadolu'nun Karasal İklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Kılıçkaya ve Çamlıgöze barajlarının yapımından sonra ikliminde değişiklikler olduğu görülmektedir. Nem miktarının artışından dolayı kışın kar yağışı azalmıştır, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 309
  2000 269
  1997 309

  Köyün nüfusu 309 kişi olmakla birlikte sürekli olarak büyük şehirlere göç vermektedir. Özellikle İstanbul'a giden köylüler Sarıyer,Yeniköy, Sultanbeyli,Esenler(yüzyil),Cayirova ve civarlarında oturmaktadırlar. Göçten dolayı köyün nüfusu yaşlıdır. Yaz ayları köy nüfusunun en kalabalık olduğu dönemi oluşturmaktadır. Tatil için köylerini seçen halk, yaz boyunca köylerinde şehir stresini üzerlerinden atarlar ve dinlenme ortamı bulurlar.

  Tarım
  Köyde Buğday, arpa, fiğ, nohut gibi baklagiller ile patates, soğan, fasulye, biber, domates, salatalık, kabak, marul,kavun,karpuz,kıvırcık vb. sebzeler ve özellikle ceviz, elma, armut, erik, kiraz, vişne, çilek, badem gibi meyveler üretilmektedir>

  Ekonomi
  Köylü geçimini çiftçilikle sağlamaktadır. Ekili alanlarının fazla olmaması sebebiyle köylünün büyük bölümü kendilerine yetecek kadar ürün üretmektedir.Ayrıca köylüler küçük ve büyük baş hayvan yetiştirmeye büyük önem göstermektedir. Yaz aylarında yaylaya çıkarak hayvanlarını buralarda otlatmaktadırlar. 3-4 ay kadar yaylada kalınıp sonbaharda köye dönerler. Besledikleri hayvanların bir kısmını satarak kendilerine maddi olanak sağlamaktadırlar. Koyun ve ineklerden elde ettikleri sütler ile peynir, tereyağ, çökelek, teleme ve diğer süt ürünlerini yapıp satmaktadırlar.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Osman Şahin
  1999 - Ethem Öztürk
  1994 - Şaban Aydoğdu
  1989
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltlanmıştır. Köyde elektrik ve her evde telefon vardır lakin sabit telefon yoktur


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaygınsöğüt Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş