Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yayıklı Köyü - Yayıklı Köyü Tutak- Yayıklı Köyü Hakkında -Yayıklı Köyü Resimleri

  Ağrı
  Bilgiler
  Nüfus 229 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 04700
  Alan Kodu 0472
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ağrı
  İlçe Tutak
  Yayıklı, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Karapapak TÜRK köyüdür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi .KÖYÜN NE zaman kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. şimdiki yaşayan kişiler 1879 tarihinde köyü 10.000 altına almışlardır.Köyde bulunan boncuk ve kemiklerden anlaşılacağı gibi belki de MÖ Kurulmuş olabilir. Köyde hala eski harabeler öbekler ve etrafı taşlarla çevrili yıkıntılar vardır.Köyün eski adı Ohan olup daha sonra köyün adı Yayıklı olarak değiştirilmiştir.Köyde hayvan çok olduğu için sütte çok olur bunun için hergün yayık yayıp yağ çıkarılırmış Bunun için köyün adını Yayıklı konmuştur.

  Kültür
  Köye yerleşenler Kars ili Arpaçay bölgesinden buraya geldiklerinden Köyün gelenek ve görenekleri Erzurum,Kars ve Ağrı illeri kültürlerinin karışımı vardır. Düğünlerde oynanan oyunlar genellikle bu 3 yörenin oyunlarıdır.Kız istemeleri bayram kutlamaları kına geceleri.Davarın 100'ü denilen eğlence, koç katımından 100 gün sonra yapılan gençler arasında bir eğlencedir. Burada bir ayı yapılır, ev ev gezilir şeker,yağ,un bulgur ve para toplanır. Bunlar bir evde toplanıp yemek yapılır eğlence eşliğinde yenir. Eğlencede içki kullanılmaz. Düğünlerde oynanan oyunlar: Koççari,üsküfattım, halay, çiftetelli, vb. Düğünlerde misafirleri eğlendirmek için oynanan oyunlar şunlardır: Bozzırıl, değirmenci,çingene, gibi. Yemekleri: Haşıl, mercimekli bulgur pilavı,hıngel(mantı), ayranaşı, herreaşı,sütlüaş,cılbır, kaynanak,bişi,mafiş,lalanga,egirdek,paça,işkembe.. .gibi yemeklerdir.

  Coğrafya
  Ağrı iline 45 km, Tutak ilçesine4 km uzaklıktadır.Köyün yönleri.Kuzeyinde Ganimehen dağı,doğusunda Köşk köyü,Batısında Tutak ilçesi Güneyinde Murat nehri bulunmaktadır.Köyde karasal iklim sürmektedir. Yazın sıcak ve kurak kışın soğuk ve karyağışlı Yılın 6ayı karlı ve buzlu geçmektedir.Köyün ovaları şunladır Şorik ovası,zozan ovası, tarp ovası, kışlak ovası...gibi Dağları olarak en yüksek dağı Ganmehen dağıdır 2145m bundan başka kırgavur tepesi bu tepe Tutağın düşman işgalinden kurtarılmasında büyük önem taşımıştır. Yeraltı suyu bakımından çok zengindir 3m su çıkmaktadır. Murat nehrinden hiç yararlanılmamaktadır. Köyün iki önemli akarsuyu vardır. biri Ganimehen dağından çıkan köyün içinden akan Ayıderesi suyu bu sudan köyde kavak,söğütler sulanmaktadır, ayrıca bostanlar ekilen sebzeler sulanmaktadırlar diğer su ise zozan suyudur bu sudan yeteri kadar yararlanılmamaktadır.Köyde fişeklik kışla kağk gibi tepeler vardır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde karasal iklim hüküm sürmektedir.Yazlar sıcak ve kurak,kışlar soğuk ve kar yağışlı yılın 6 ayı karla kaplıdır onun için yaz Ağrı ya misafir gelmiş derler. Kışın öyle soğuk olurki bütün akarsular donar. Murat nehri üzerinde top bile oynanır.Yeraltı madenleri olarak alçı, kireç, zozan bölgesinde mermere benzer madenler görülmektedir.Ayrıca tebeşir taşı çıkmaktadır Şükrünün pınarı denen yerde çıkmaktadır.bazı yerlerde kömür belirtileri görülmüşsede yapılan kazılarda kömür çıkmamaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 229
  1997 250

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köydeki ekonominin temeli esas olarak hayvancılığa dayanır.Yetiştirilen hayvanlar ya İlbaharda ilçe hayvan pazarında veya il pazarında satılmaktadır.Kurbanlık olarak ildışına hayvan nakli yapılmaktadır.Tarım ürünlerin fazlası yakın köylere satılmaktadır.Kümes hayvanlarının fazlası ilçe veya ilde satılıp köy ekonomisine katkı sağlamaktadır.Köy gençleri boş zamanlarında il dışında çalşarak aileye ekonomik katkı sağlamaktadı.

  SPOR: Köyde sporada çok önem verilmekteydi.Öyleki geçmiş yıllarda köyde kurulan futbol takımı çeşitli turnuvalara katılır ve başarılar elde ederdi.Hatta Tutak spora 5-6 futbolcu verirdi.Bunlardan bazıları Yaşar ULUTAŞ,Kadir DUMAN,Turgay DUMAN,Şahmettin DUMAN,Memet (Cico) DUMAN,Bülent DUMAN, gibi isimlerdir. Bu dönemin gençleri köyden ayrıldıktan sonra köydede spor etkisiz kalmaya başlamıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Ayrıca muhtarlık seçimlerini hep DUMAN ailesi almıştır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hüseyin Duman
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır.Okulun lojmanı vardır. Köyde Emine Karabulut ve Ümit Zorlu öğretmen olarak çalışmaktadır.Okul müdürü Emine Karabulut"tur.İki öğretmenli köy okulunda bilgisayar ve televizyon ve dvd bulunmaktadır.Bakanlıkça internet uydu sistemi kurulmuştur.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır Fakat faal durumda değildir.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün halkının kars ili arpaçay ilçesinin Tepeçik köyünden geldıği 1879 osmanlı rus savaşından sonra göç edip bulunduğumuz köye gelmişlerdir.Köyde Halk tarım ve hayvancılıkla geçinir.tarım ürünler buğday ,arpa yonca, mercimek . Hayvan olarak koyu ve sığır yetişir .KÜMES HAYVANLARI OLARAK kaz,ördek,hindi ,tavuk yetiştirilir  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yayıklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Kızıltepe Yayıklı (Cirdoî) Köyü - Kızıltepe Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Yayıklı Köyü Varto Muş Muş Tanıtımı 22 Mart 2010
Yayıklı Köyü Sarıkamış Kars Kars Tanıtımı 21 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş