Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yayıklı Köyü Alpu - Yayıklı Köyü - Alpu - Yayıklı Köyü Hakkında  Yayıklı, Eskişehir ilinin Alpu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adı üç eren olan dedelerden gelir.Su aramaya çıkan bu dedelerden birisinin mezarı köyün karşısındaki çal adı verilen tepededir.Diğeri ise Yayla denilen yerde öteki dedenin yeri ise köyün yakınında bir yerde türbesi bulunmaktadır.Rivayete göre dedeler su aradıklarında diğer kardeşini yollarken koş bak diyeceğine "koşmat" demiştir.Bu köyün yeni adı ise Yayıklı köyüdür.Köyün adı hakkında başka rivayetlerde vardır.İlk köye yerleşim 1800'lü yıllarda Ankara tarafından gelen kafile göçlerle başlamıştır. Köyde İnallı aşireti çoğunluktadır. Tanınmış Emirler HacıBektaşi Veli hazretlerinin müridi olan cibali soyundan gelen cibali Baba hazretleri Fatih Sultan Mehmet Han zamanında yaşamıştır.Bu Değerli evliyanın mezarı istanbulda bulunmaktadır. Cibali Baba İstanbulun fethi sırasında Rumları ve müslümanları korumuş olup kendisinin öldükten sonra istanbulun Fethedileceği haberini verendir.


  Kültür
  Köyün kültürü Anadolu Bektaşiliğine Dayalı örf ve adetlerinden gelmektedir. Cumhuriyetci Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı demokratik bir kültür anlayışı vardır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 63 km, Alpu ilçesine 22 km uzaklıktadır.Beylikovaya ise 16 km mesafededir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak son yıllarda yağış oranlarında düşüş vardır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 162 (Erkek=79 Kadın=83)
  1997 188

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır
  2009 - Zeki Önder
  2004 - Zeki Önder
  1999 - İsmet Sevren
  1994 - Mehmet Sarı
  1989 - Ali Kurt
  1984 - Bektaş Sedir

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon İnternet vardır.Köyün hemen yanında DSİ Tarafından sulama amaçlı kullanılmak üzere yeni baraj yapılmaktadır.Barajın faaliyete geçmesiyle köyümüzde suyun hayat verdiği ürünleri köyümüzde yetiştirme fırsatını köylümüz inşallah bulacaktır,pancarını ekinini mısırını,yoncasını sulama yaparak iyi ve bereketli ürün elde edecektir.Buda köy ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.Bende bu güzel köyümüzün bir seveni olarak mutluluk duyarım.köyünü seven arslan ailesi;​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yayıklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Kızıltepe Yayıklı (Cirdoî) Köyü - Kızıltepe Yayıklı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Yayıklı Köyü Varto Muş Muş Tanıtımı 22 Mart 2010
Yayıklı Köyü Sarıkamış Kars Kars Tanıtımı 21 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş