Yavuzköy Köyü Köşk Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yavuzköy Köyü Köşk Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köşk Yavuzköy Köyü - Yavuzköy Köyü Hakkında - Yavuzköy Köyü Tanıtımı - Yavuzköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: RIZA KAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (256) 461 25 33

  Cep Telefonu:
  0 (532) 692 32 60

  Yavuzköy, Aydın ilinin Köşk ilçesine bağlı tarihi bir köydür. İl merkezine 24 km uzaklıkta, Aydın-Denizli karayolu üzerinde yer alır. Eski adı Yavlu Köy olarak da bilinir.


  EKONOMİ

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Büyük Menderes Ovası ve civarında narenciye, pamuk, mısır, yüksek kesimlerde zeytin ve incir üretilmektedir. Ayrıca önem sırasına göre karpuz, çilek, şeftali gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Hayvancılık, tarımın yanında ikinci bir iş olarak yapılmaktadır.


  TARİHİ ESERLER

  Yavuzköy Şemsi Paşa Camii

  Köşk ilçesi sınırları içinde Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilmiş önemli eserlerden biridir. Yavuzköy Şemsi Paşa Camii'nin 1654 yılında Aydın'daki Şemsi Camii ile birlikte Ahmet Şemsi Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilir. Ancak, Şemsi Paşa’nın Aydın Vakıflar Müdürlüğü’ndeki vakfiyesinde, bu tarihten daha önce yapıldığı izlenimini vermektedir. Belki de giriş kapısı üzerindeki kitabesi sonradan yenilenmiştir. Cami, Aydın depremi sırasında yıkılmış ve sonradan yenilenmiştir. Bu yüzden de kitabe üzerindeki tarihin değiştirilmiş olabileceği sanılmaktadır.


  Semsi Pasa Camii (2007)

  Caminin giriş kapısı üzerindeki h.1064 (1654) tarihli mermer üzerine işlenmiş yazıtı:


  Hakta âlâ mamur kıla sahibi hayrın sakasın
  Yarabbenâ kabul eyle ben dilerim âmin
  Mart içinde bed olundu bu camiin binası
  Erbaa ve sitteyn ve elf idi o zamanın senesi.

  Cami, tuğladan kare planlı olarak yapılmış, üzeri tek kubbe ile örtülmüştür. Caminin kubbeye geçiş trompları mukarnaslıdır. Duvarlar sıvalı olup, kubbe ve son cemaat yerinin üzeri de kiremitle kaplıdır. Ana kubbenin örtüsünde kiremit dizileriyle sekizgen bir şekil verilmiş ve böylece kasnak ile birlikte estetik bir görünüm sağlanmıştır. Yapı iki kademe halinde olup, birinci kademesi kare, ikinci kademesi de sekizgen kasnaklı kubbelidir. Minaresi kare bir kaide üzerine yuvarlak olarak yapılmıştır. Baklava dilimli, klasik Osmanlı başlıkları olan sütunlu son cemaat yeri camekanla kapatılmıştır, mihrap ve minberi yenilenmiş ve yağlı boya ile orijinalliğinden epeyce uzaklaştırılmıştır.

  Milli mücadele sırasında Ege'de Galip Hoca olarak, düşmana karşı direniş cephesini oluşturan, Atatürk'ün silah arkadaşı, son başbakanı ve aynı zamanda Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı olan Celâl Bayar 'ın bu camide bir sure hocalık yaptığı da söylenir.


  Tarihi

  Yavuzköy,M.Ö 1.yy'da,Sultanhisar'da merkezi bulunan antik Nysa(Nisa)kentinin sınırları içersinde kalmıştır.Köyün Terzi Kuyusu mevkiinde halen o döneme ait,toprak su künkleri,taş havuz ve Nysa'nın merkezinde de aynısı bulunan kemerli dükkânlardan bulunmaktadir. Bu dükkânlar üçlü grup halinde erozyon nedeniyle yarısına kadar toprakla dolmuş olarak günümüze kadar ayakta kalmıştır.

  Köyün kenarında eski mezarlık vardır.Bu mezarlıktaki mezar taşları çok eski ve ilginçtir. (Kendinizi bir an İstanbul-Eyüp mezarlığında zandedebilirsiniz.)

  Kültür

  köyün gelenekleri arasında yığın denen mısır kamışlarından yapılan ve köylülerin kışın ineklerine yedirmek için biriktirip sakladığı mısır yığınlarını yakmak gibi bir alışkanlığı vardır. köyün en eski sülalesi şaras oğullarıdır.

  Coğrafya

  Aydın iline 25 km, Köşk ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy dağlarla ve tepelerle çevrili bir çanağın içinde olduğundan sıcak yazları Aydın ortalamasının üzerindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 912
  1997 - 852

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2007 yılında Büyük Menderes nehrinin tamamen kuruması ve 2008'de sulamanın DSİ kanallarından sınırlı şekilde yapılabilmesi ovada yapılan tarımı büyük ölçüde etkilemiştir.

  Ayrıca koyde 2006 yılı mart ayında hızmete gıren MENDERES JEOTERMAL Elektrık santralı turkıyenın ılk ozel jeotermal santralıdır. yenı kuyuların acılmasıyla baska santrallerınde kurulması ıcın calısmalar baslatılmıstır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı mevcuttur fakat kadrosu olmadığı için faal durumda değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yavuzköy Köyü Köşk Forum Tarih
Yavuzköy Köyü Pazar Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Yavuzköy Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Yavuzköy İlköğretim Okulu Bilgileri Köşk Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Şubat 2011
Yavuzköy Fatih İlköğretim Okulu Çarşıbaşı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş