Yavuçkuyucağı Köyü Taşköprü Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yavuçkuyucağı Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşköprü Yavuçkuyucağı Köyü - Yavuçkuyucağı Köyü Hakkında - Yavuçkuyucağı Köyü Tanıtımı




  Yavuçkuyucağı, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyümüzde Hititlere ait kalıntılara rastlanılmaktadır.Köyün kuzeyinde tarihi Aktaş Kalesi bulunmaktadır.İdris Çayında bulunan kayalar farklı yapıya sahip kalıntılar gibi görünmrktedir.Ancak yine de köyün tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır.


  Coğrafya

  Kastamonu iline 44 km, Taşköprü ilçesine 23 km uzaklıktadır.aydogdu sivridepe yükseltileridir ayrıca sıpaköyü deresi bu köylerin arasından geçmektedir.
  Köyümüz yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş olup dört tarafı ormanlarla çevrilmiş Alatarla Köyüne kadar olan kısmı tamamen görsel şölen halinde insanların seyrine sunmaktadır.Çok çetin geçen kış şartlarını saymazsak köyümüz yaşamaya değer bir yerleşim yeridir.Çiftkıran Köyüyle Karnıaçık Köyü arasında kalan bir bölgededir.Arazisinin verimli olduğu söylenemesede köyde buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır.Ayrıca hayvancılığa elverişli bir alan olup köylülerin asıl geçim kaynağını oluşturmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.geceleri cok soguk gündüzleri sıcak olur kışın geceleri don olmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 550
  2000 230
  1997 192

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sarmısak, kenevir, buğday ve fiy ekilmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, yol da vardır.



  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş