Yavrudoğan Köyü Manavgat Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yavrudoğan Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yavrudoğan köyü bilgileri - yavrudoğan köyü tanıtım - yavrudoğan köyü resimleri  Yavrudoğan, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyde genel olarak dini kültüryaygınıdır.Köyde bulunan köylülerin tekke olarak nitelendirdiği bir evliya mezarı bulunur.Dileği olanlar buraya gelerek birşeyler dağıtır,dua eder ve mezarında tam ortasında bulunan koca defne ağacına bez parçası bağlamak suretiyle tekkeyi 7 defa dönerler.Eğer çocuğu olmuyorsa ya da bir hastalığı varsa bir gece burda yatar.Köyde okuma ve temre çizme olarak nitelendirilen bir olay vardır.Burda bulunan köyün çıkışında oturan Ayşe teyzeye gelerek şifa umudu ararlar. Köyde zeybek misali bir oyun oynanır.Düğünlerde ve mutlu günlerde davul ve zurna çalınır.Yemek olarak keşkek,pilav,nohutlu et,büyük tarhana(yaş tarhana) yenir.
  Coğrafya

  Antalya iline 56 km, Manavgat ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1715
  1997 1125
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak son yıllarda ülkemizin çoğu köyünde olduğu gibi köyden kente göç vardır.Bu olay ekonomik dengelerin değişmesine neden olmaktadır.Hayvancılık az olmakla berber tarım işleri yaygındır.Tarımcılkta su kaynağı köyün deresinden ve açılan kuyular yardımıyla sağlanmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde iki camibulunmaktadır.Cumhuriyet mahalesindeki cami tek katlı ve minaresizidir.Karşi yakadaki cami yeni yapılmakla beraber minarelidir.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yavrudoğan Köyü Manavgat Forum Tarih
Yavrudogan İlköğretim Okulu Manavgat Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş