Yavru Kedi: Tuvalet Problemi

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yavru Kedi: Tuvalet Problemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yavru Kedi: Tuvalet Problemi

  Anne kediler, bebekleri doğduğu andan itibaren yavrularının tuvalet ihtiyaçlarını genital bölgelerini yalayarak giderirler. Yavru kendi başına besleneceği yaşa geldiğinde tuvalet ihtiyacını da kendi görebilir.

  Yavru kediniz henüz tuvalet ihtiyacını gideremeyecek bir durumdaysa bu konuda ona yardımcı olabilecek tek kişi sizsiniz. Yavru kedilerin tuvalet ihtiyaçları giderilmediği takdirde zehirlenirler ve bu zehirlenme onları ölüme götürür. Bir çok kişinin 1 aylıktan küçük yavru kediler konusunda yaptığı en büyük hata tuvalet ihtiyacını kendi kendine görebileceği düşüncesidir.

  Yavru kedinin her beslenmesinden 15-20 dakika sonra mutlaka idrarının ve dışkısının yaptırılması gerekir. Söylediğimiz gibi anne kediler yavrularının tuvalet ihtiyaçlarını dilleri vasıtasıyla sağladıklarından dolayı sizin de yavru kediye yapacağınız uygulama buna benzer olacaktır.

  Beslenmeden sonra, ılık suyla ıslatılmış bir parça pamuğu kedinin genital bölgesine nazikçe ve yuvarlak hareketlerle temas ettirmeniz gerekir. Eğer uygulamayı doğru yaparsanız kediniz hemen idrarını yapmaya başlayacaktır. Çok küçük kediler genellikle sıvıyla beslendiklerinden dolayı çoğunlukla idrar yaparlar. Ama dışkıları da sıvı şekilde çıkar ve genellikle idrarla karıştırılır. Katı mama ile beslenmeye başladıkları zaman dışkıları da katı olmalıdır. Eğer ishal söz konusu ise, dışkısını yapmakta zorlanıyorsa ya da kabız olmuş çok az miktarda dışkı yapıyorsa vakit kaybetmeden veterinerinizle kontak kurmalısınız. Özellikle ishal yavru kediler için ölümcül olabilir.

  Eğer yavru kedi 3 günden fazla bir zamandır idrar veya dışkı yaptırılmamışsa her an zehirlenme başlayacak demektir. Bu duruma veterinerden başkası müdahale edemez. Genellikle lağman ve serum uygulaması yapılır ama 1 haftalık civarındaki yavru kedilere lağman uygulaması risklidir. Serum da henüz damarları bulunamayacağından dolayı sadece deri altına verilebilir. Deri altına verilen serum, damardan verilen seruma oranla 4-5 saat daha geç etkisini gösterir.

  Doğumdan sonra ilk birkaç hafta boyunca yavru kedilerin her beslenmesinden sonra gazlarının çıkarılması gerekir. Sırtına ve karnına nazikçe masaj yapmak gazın çıkarılmasına yardım edecektir. 4 haftadan büyük yavru kediler bir çok engeli aşmış demektir. Size ihtiyaç duymadan halınıza ya da yatağınıza kakasını yapması artık tuvalet eğitimini alabileceği anl..... gelir.

  Tırmanabileceği yükseklikte bir kaba koyacağınız bir miktar ince kumu, kedinize bir iki kez göstermeniz tuvalet ihtiyacını çözdüğünüz anl..... gelir. Kediler tuvalet ihtiyaçları konusunda en kolay öğrenen hayvanlardır. Kum kabı yerine gazete kağıdı da kullanabilirsiniz. Kum kabı kullanan yavru kediler genellikle ilk bir kaç hafta çok beceriksiz olup her yerlerini kirletebilir, patileriyle dışkılarını kum kabının dışına taşıyabilirler. Bu durumu kabullenmeniz gerekir. 1.5 aylık olduktan sonra çok temiz bir şekilde kum kabını kullanmayı öğrenecektir​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yavru Kedi Tuvalet Forum Tarih
rüyada yavru kedi görmek Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011
Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı - Yeni Doğan Kedi Bakımı Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
Kedi,Gelincik ve Yavru Tavşan Çocuklara Masallar Fıkralar 11 Mart 2010
Yavru Kedi Temizliği Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008
Yavru Kedilerde Beslenme Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş