Yavi Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yavi Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yavi Köyü Uşak Merkez - Yavi Köyü Bilgileri - Yavi Köyü Hakkinda - Yavi Köyü Resimleri
  Yavi, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 8 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: m

  Tarihi
  köy, kurtuluş savaşı zamanında düşman işgalinden kaçan merkezdeki halkın güvenli bulduğu dere kenarına yerleşmesiyle kurulmuştur.köyün adı, oraya yerleşen halkın "yahu" kelimesini fazla kullanması dolayısıyla "yahu" köy denmiştir.daha sonraki zaman dilimlerinde değişime uğrayarak yavı köyü olmuştur.nüfusu kurulduğundan bugüne az, hane sayısı düşüktür.

  Kültür
  Köyün gelenekleri eski Türk gelenekleridir. Ataerkil aile yapısı mevcuttur. Genellikle evlenen çocuklarda dahil geniş aile olarak yaşam sürülmektedir. Köyün düğünleri oldukça renkli ve eğlenceli geçmektedir. Yakın zamana kadar düğünlerde zenne ve ortaoyunları oynanmaktaydı. Gelin olan kız düğündü mahalli kıyafet olan üçetek giyer. Kına geceleri köy meydanında yapılır. Ramazan ayında gece köylü toplanıp Ramazan eğlenceleri ve sohbetler yapar. Erkek çocuk soyun devamı olarak görülür, dolayısıyla yanlış olmasına rağmen kız çocuklarına göre, aile fertleri açısından bir takım üstünlüklere sahiptir. Miras mümkün olduğunca erkek evlatlara hak görülür.

  Yemekleri Türk mutfağı çeşitleridir genellikle. Yöresel olan keşkek yemeği lezzetli ve özel günlerin vazgeçilmezidir. Düğünlerde keşkek, etli bamya, pirinc çorbası, pilav, irmik helvası olmazsa olmazlardandır. Keza mevlütlerdede aynı yemekler baştadır. Haşhaşlı peksimet yöresel yapılan bir hamur işidir. Bayram sabah kahvaltılarında akrabalar bir evde toplanırken peksimet mutlak yapılmıştır. En sık yapılan tatlı türlerinden biri de baklavadır. Baklava tek tek yufkalar oklava ile açılır. Arasına ceviz, fındık, leblebi, toz şeker dövülerek serpilir. Arabaşı denen yöresel yemek yapılır. Yörede bulunan kendiliğinden yetişen otlar yemek olarak sık yapılır. Örn: ısırgan otu, kuzu kulağı, ebegümeci, labada vs.

  Coğrafya
  Uşak merkezine 8 km uzaklıktadır.ovademirlere giden yol üzerinden ulaşım sağlanır.yavı köyünü geçince susuzören köyüne ulaşılır.yol asfalttır.köyün girişinde küçük bir dere ve köprü vardır.dere boyu oldukça yeşilliktir.genellikle söğüt ve kavak ağaçları yer alır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 175
  1997 163

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi; tarım başta olmak üzere, hayvancılığa da dayanır.köyden, il merkezinde sanayide çalışan kesimde vardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Necip ünver öldü 03.11.1985


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yavi Köyü Merkez Forum Tarih
Yavı Köyü Ünye Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş