Yatmış Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yatmış Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yatmış Köyü Merkez - Yatmış Köyü Hakkında - Yatmış Köyü Tanıtımı - Yatmış Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 255 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60000
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Merkez
  Yatmış, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi 2003 / Cilt: 20 / Sayı: 2/ ss.181-202 Artukabad Kazası Yer Adları (1455-1600)Ali AÇIKEL tarafından yapılan araştırmada Yazıtmış adını aldığı tesbit edilmiştir. 1455-1600 döneminde Rumca ad taşıyan köylerin ekserisi müslüman nüfus ile meskun olup sadece üç köyde Bu köylerin adları şöyledir: Bolos, Gideğaz (dereağzı) ve Yazıtmış(yatmış). Bu köylerden Bolos'ta müslim ve gayr-i müslimler bir arada yaşamaktadır. Gayr-i müslim nüfusun yaşadığı diğer dört köyün isimleri ise Türkçe, Arapça ve Farsça kökenli kelimelerden oluşmaktadır. Bunlar, Akkarbansaray (kervansaray), Çiftlik, Eyreb ve Tahtabad köyleridir. Eyreb ve Tahtabad'da müslim ve gayr-i müslim nüfus bir arada yaşamaktadır diye anlatılmış olup günümüzde ise Köyümüz Osmanlı- Rus harbinde ERZİNCAN İli OTLUKBELİ İlçesi ERZİNCAN ÇAYIRLI İLÇESİ ve Köylerinden devlet tarafından mal ve can güvenliğinin tehlikeye girmesinden dolayı zorunlu iskan nedeniyle Tokat İli Merkez İlçesi YATMIŞ Köyüne yerleştirilmiştir. Daha sonra ise balkan muhacirleri bu köye yerleştirlmiştir. Köye ilk yerleşenler Hacı sait DESTEBAŞI ve kardeşi Hüsnü AYDOĞAN'dır. Köyden Ülkemizin çeşitli İllerine göç yapılmıştır. Özellikle İstanbul ve Ankara'da çok sayıda köy halkından insanlar bulunmaktadır. Köroğlunun bu coğrafya üzerinde yaşadığıda söylenmektedir. Köroğlu Bolus Beyi’ne karşı isyan etmiş, mücadelesini Çamlıbel dağlarında vermiş, bu arada Tokat’a gidip gelmiş, Tokat beyinin kızını Çamlıbel’e kaçırarak evlenmiştir. Yatmış köyünden geçen yol güzergahı aynı zamanda tarihi ipek yolu olup Tokat ve sivası birbirine bağlayan D850 karayolu köy içerisinden geçmektedir.


  Murat DESTEBAŞI
  Kültür [değiştir]
  Kültür Köyün gelenek ve görenek olarak Erzurum, Erzincan ve yöresi gelenekleri ile Balkan Türk kültür ve gelenekleri hakimdir. Köyün meşhur yemeği olarak BACAKLI ÇORBASI meşhurdur.

  HASUDA Hasuda tatli bir yiyecektir. Önce serbet hazirlanir. Serbetin içine çok az un atilir ve çirpilir. Daha sonra tavada yag isitilir ve içine hazirladigimiz serbetle un dökülerek karistirilir. 5-10 dakika böylece ateste pisirildikten sonra hazir olan hasuda yenmeye hazirdir.

  Keşkek Bütün yarma, nohut, kemikli et, yağ, tuz, kara biber. İlikli kemikli et akşamdan çemenlenir ve bekletilir. Keşkeğin pişeceği tencereye etler alınır, üzerine tuz ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Suyu azalınca et pişmemişse tekrar su konulur ve pişmeye devam edilir. Et piştiğinde suyu yeterli ise tekrar su verilmez. Ayıklanmış ve yıkanmış yarma ve nohut katılır. Tuz ilave edilir. Baharatları atılır. Ağır ateşte pişmeye bırakılır. Yarmaları ve nohudu istenilen derecede pişmemişse tekrar su verilir. Yarı pişmiş durumda iken yağı eklenir ve pişmesi tamamlanır.

  Bakla önce ıslatılarak ikiye kesilir, kabuğu soyulur. İnce bulgur ve diğer malzemeler birbirine karıştırılarak dolma içi hazırlanır. Daha önce salamura yapılmış asma yaprağına irice sarılır. İçine parça et konmuş kazana dolmalar dizilir. Üzerine kıyılarak yağda öldürülmüş dörtlü ilave edilerek, kısık ateşte pişirilir.

  Madımak Tokat’ın yemek kültürünün en güzel örneklerinden biri olan madımak, çayır ve meralardan toplanır. Ayıklandıktan sonra yıkanır. İnce ince doğranıp, tekrar yıkanarak süzgeçten geçirilir. Bir kazanda kıyılmış soğan, yağ ve pastırma ile karıştırılıp, soğan ölünceye kadar beklenir. Daha sonra madımak konur. Biraz bekledikten sonra bulgur ve su ilave edilir. Tuz atılarak iyice pişinceye kadar beklenir.

  kÖYÜMÜZDE yöreye has pek çok miktarda leziz yemekler yapılmaktadır. Özellikle hamur işlerinden Çökelekli, Katmer, tandır ekmeği, kesme de denilen tandır Çöreği, Mantı, Yuğurtmaç; çorbalardan tarhana, Kuskus, Bacaklı Çorba, Helle Çorbası, Keşkek, Mercimekli Bulgur Pilavı; tatlılardan Tırtıl Baklavası, Yufka Tatlısı, yöreye has yemeklerin başlıcalarıdır. Bunlardan başka kül böreği, hingel, kete, bişi, bazlama, yemek olarak da genellikle Erzurum ve yöresi yemekleri ve Balkan muhacir yemekleri ağırlık kazanmaktadır.Etli Dolma, Bakla Dolması, Bacaklı Çorba, Cevizli Çörek,

  Papura bu son yemekte çok beğendiğimiz yemeklerdir...


  Murat DESTEBAŞI
  Coğrafya [değiştir]
  Tokat merkezine 25 km uzaklıktadır.Çok ama çok şirin bir köydür... düzgün ve ekilebilir bir arazi üzerine kurulu D850 karayolu üzerinde eski ipek yol güzergahında karadeniz ve iç anadolu karasal ikliminin kesiştiği bir bölgede kurulmuştur.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 225
  2000 255
  1997 279

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgenin ekilebilir en büyük arazi ve meralarına sahip tek köyü olmakla birlikte tarım ve hayvancılığın ekmek kapısı olmaktan çıktığı kabul edilmekte bu nedenle sürekli göç veren bir köy durumuna gelmiştir. Özellikle son yıllarda pancara uygulanan kota nedeniyle tarım arazilerinin işlenmesi ile ilgili büyük soru işaretleri oluşmuş olup destekleme primlerinin kaldırılması halinde ise bir çok kişinin ekonomik bir tarımsal faaliyette bulunmayacağı belli olmaktadır. Geçmiş yıllarda yoğun olarak yapılan arıcılık ise tamamen bitmiş durumdadır. Bölgenin en büyük merasına sahip olan bu köyün gelirlerinden olan çayırlık bölgenin çevre köylere satılan ot'u ise ekonomik mal olmaktan çıkmış olup artık alıcısı bulunmadığından çayırlık alanların bakımıda yapılmamaktadır. Sebze ve meyvecilik için uygun bir köy olmakla birlikte bu tür bir tarımsal çalışma yapılmamıştır. Köy nüfusunun büyük çoğunluğunun traktörü bulunmaktadır. 2 adet de biçerdöğer bulunmaktadır. Tarsımsal arazileri sulayacak olan bölge baraj ve kanaletlerinin yıllardır tamamlanmaması da bölge ekonomisini etkilemekle birlikte komşu nahiye merkezi çamlıbele yapılmakta olan bölge cezaevinin farklı ekonomik faaliyetlerin önünü açıp açmayacağı belli değildir. Bölge tarımsal organize sanayii kurmaya çok uygun bir bölgedir. Çamlıbel Ovasında çok eski yıllardan beri dünyanın en kaliteli arpalarından birinin yetişmesidir. Bu arpa o kadar meşhurdur ki, İran’lıların Tokat’a “arpa çukuru” adını vermesine sebep olmuştu. Karayolları yatmış bakım evinin bulunduğu yerin arpancıl olarak adlandırılması bu sebepten olabilir. Çamlıbel Ovası’nda, Tokat – Sivas yolunun doğu tarafında Yatmış köyü ile Çamlıbel kasabası arasında uzanan sulak çayırlık alan. Çekerek ırmağı düzenlemesi yapılmadan (bundan 10-15 yıl öncesi) bugün bakınca kuru görülen alan, özellikle yağışların bol olduğu sonbahar kış ve ilkbahar aylarında yaban ördeklerinin konup kalktığı sulak bir çayırlık, daha doğrusu balçıklık bir alandı. Köroğlu’nun babası atı dünyaca meşhur Çamlıbel arpası ile belki başka şeylerde katarak özel bir besiye tabi tutmuş, formunu test etmek için Yatmış köyü yanındaki çayırlık balçığa salmış, at form tutunca oğluna teslim etmiştir.


  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Murat KAŞIKEMAN
  1999 - Abdullah ENGÜZEL
  1994 - Mehmet AYDOĞAN
  1989 - Hüseyin KAYA
  1984 - Mehmet KILIÇ
  Bilinen diğer muhtarları Mehmet AYDOĞAN Bahri Aydoğan, Kadir DESTEBAŞ
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy kaynaklarının geliştirilmesine yönelik olarak Tarım il müdürlüğü tarafından mera ıslahı yapılmıştır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yatmış Köyü Hakkında Forum Tarih
İt Kağnının Gölgesine Yatmış, Ne Koyu Gölgem Var Demiş Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 9 Aralık 2011
Otomobili geri vermemiş boyatmış Magazin Haberleri 28 Aralık 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş