Yatırımcıların hayatını kurtaran yedi kural

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yatırımcıların hayatını kurtaran yedi kural konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sermaye piyasalarında belli dönemlerde birbirine çok benzer hareketler görülürken, geçmişten alınacak bazı basit dersler yatırımcıların başarılı sonuçlar elde etmesini sağlayabilir.

  ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Financial Focus'un başkanlığını yapan ve aynı zamanda New York Üniversitesi'nde vergilendirme konusunda dersler veren Micheal Kay, Forbes dergisinde bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

  Kay, piyasaların düşüş eğilimine girdiği dönemlerde, uzmanların ortaya çıkıp 'böyle bir hareket daha önce yaşanmadı' şeklinde yorumlar yaptığını ve yatırımcıları paniğe sürüklediğine dikkat çekti.

  Yazar, yatırımcıların bu tip yorumlara kulaklarını tıkayarak geçmişte denenmiş ve doğruluğu ispat edilmiş yöntemlerden ders alması gerektiğini vurguladı.

  Kay alınması gereken yedi dersi şu şekilde sıraladı:

  - Mali durumunuzu iyice değerlendirdikten sonra kısa dönem, orta dönem ve uzun dönemli hedefler içeren bir plan oluşturun.

  - Yaşamınızda, yapmış olduğunuz planı sekteye uğratma ihtimali olan gelişmelerin üzerine düşünün ve bu durumlarda kendinizi nasıl koruyacağınızı belirleyin.

  - Mali durumunuzu tarafsız ve nesnel şekilde değerlendirecek bir profesyonelden yardım alın.

  - Piyasaların hem aşağı hem yukarı yönde hareket edeceğini gözden kaçırmayın ve hiçbir zaman kısa dönemde ihtiyaç duyacağınız varlıklarınızı, uzun dönemli yatırımlara yönlendirmeyin.

  - Uzmanlar, yatırımlarınızda başarıyı yakalamak için doğru hisseyi seçmenin ve zamanlamanın en önemli kriterler olduğunu iddia etse de, geçmiş örnekler ve araştırmalar bunu desteklemiyor. Aksine, en çok getiriyi gerçekçi şekilde oluşturulmuş ve risk dağıtımı doğru yapılmış yatırım sepetleri kazandırıyor.

  - Ne kadar risk alabileceğiniz hesaplayın ve yatırım portföyünüzü buna göre oluşturun. Eğer oluşturduğunuz portföy, hedeflerinizi sağlamada yetersiz kalıyorsa; risk düzeyini artırmak, hedeflerinizi aşağı çekmek ya da daha fazla yatırım yapmak için hayat standartlarınızı azaltma seçeneklerinden birini uygulamaya koyabilirsiniz.

  - Yaptığınız plana hiç bir şekilde değiştirilmeyecek gözüyle bakmayın ve yaşamınızdaki değişen koşullara göre güncelleyin.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yatırımcıların hayatını kurtaran Forum Tarih
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
İnsanların hayatını kolaylaştırmak için bir çalışma yapsanız konusu ne olur kısaca Sorular ve Cevaplar 31 Ocak 2017
Teknolojik bir ürün toplum hayatını nasıl değiştirir? örnek verir misiniz? Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Doğa hayatını anlatan yazı kısaca Makaleler-Denemeler 24 Nisan 2014
İlk Türk Devletlerinin Siyasal Sosyal ve Kültürel Hayatını Anlatan Destanlar Masallar-Hikayeler-Destanlar 10 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş