Yassıgüme Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yassıgüme Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yassıgüme Köyü - Yassıgüme Köyü Hakkında - Yassıgüme Köyü Tanıtımı - Yassıgüme Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: KADİR TUNÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  1600'lü yıllarda, Keçililer diye bilinen göçebe çobanların, göçebelikten yerleşik biçime geçip, dörder beşer çadırı bir araya getirip, küme halinde ve çadırın üst kısmını fazla dik değil de yassı biçimde yapmasıyla, adını da burdan alarak Yassı Küme adıyla kurulmuş bi köydür. Yassı Küme, zamanla şiveye uydurularak Yassıgüme olarak hafızalarda kalmış ve Cumhuriyet sonrası Burdur'un merkez köyü olarak bu isimde anılmıştır.

  Kültür

  Düğünleri 3 gün 3 gece sürer, yemeklidir. Cuma günü oğlan evinden kız evine un ve tuz adı altında çeyiz ve eşyalar götürülür. Maşalama denilen ateş etrafında günün şartlarına göre, köyde yaşanan olayları anlatan skeç ve parodiler oynanır. Arap çoban olur. Muhtar ve heyeti gibi temsili oyunlar oynanır. Bayramlarda cami içinde köylü bayramlaşması olur ve en yaşlısından en gencine herkes bu bayaramlaşma merasimine katılır.

  Köyün kendine özgü bir yemeği yoktur, fakat saç üstü gözleme ve kara dimrit diye bilinen siyah üzümü meşhurdur. Susuz bir köy olan Yassıgüme'de, yağmur suyuyla ve hiç bir kimyasal kullanılmadan tamamen organik üzümler üretilir. Bu yüzden, en çok da siyah üzümden, ancak bir salkım yenilebilir, zira çok tatlı olduğu için insanı doyurucu ve kesici bir özelliği vardır.Üç aylar denilen dönemde her evde pişi denilen yağda yapılan hamur kızartılarak hanelere dağıtılır mümkün olduğunca çok kişiye yedirilmeye çalışılır.Asker uğurlama duası yapılır askere gidecek gençlerle köylü burada vedalaşır herkes bütcesine göre askerlerin cebine harçlık koyar.

  Coğrafya

  Burdur merkezine 21 km uzaklıktadır. Burdur-Fethiye yolu üzerine kurulmuş şirin bi köydür. Dogusunda Akyaka köyü, güneyinde Etire dağı etekleri, batısında Hacılar köyü, kuzeyinde ise Yazıköy, Yassıgüme ovaları ve Burdur Gölü bulunmaktadır. Köyde tipik Akdeniz ve İç Anadolu bölgesi iklimleri hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar, burdur gölünün etkisiyle fazla soğuk olmamakla birlikte çok da yağmurlu geçmez. Ovası, düz ve verimli topraklara sahiptir ancak sulama suyu olmadığından, iki yılda bir mahsül alınır. Köyün ilginç bir yanı da çevre köylerde adım başı sondaj ve sulama suyu olmasına rağmen, Yassıgüme de su yoktur. Köyün içme suyu 14 km batısındaki Boğaziçi ve 13 km güneyindeki Soğanlı köyünden tedarik edilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Burdur Gölü'nün 5 km güneyinde olan köyde kışlar fazla soğuk geçmez. Yagmur oranı da çok yüksek değildir. Ovası düz ve verimli bir ovadır. İki yılda bir mahsül alınır. Karaçal Barajı'nın faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık, hatta yılda iki defa mahsul alınması planlanmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 626
  2000 - 603


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde faal olarak 130 mühtahsil hayvancılıkla ugraşmakta, bu 130 mühtahsil günlük 17.000 litre süt üretmektedir.

  Köyün yaş ortalaması 33,4 olup genç bir nüfüsa sahiptir. Köy, dışarıya göç vermediği gibi, dışarıdan enişte alır (başka köy ya da şehirlere gelin giden kızlar eşlerini köye getirirler). Köyün yüzde 40-45'i emekli olup hobi olarak köy çıkışındaki üzüm pazarında kendi ürettikleri hormonsuz ürünleri, ülke genelinde gelen yolcu ve seyahat eden yerli yabancı turistlere satıp, köy ekonomsine katkıda bulunurlar; aynı zamanda geçimlerini bu yoldan sağlarlar. Köyümüzde işsizlik yoktur. Her evde en az 3, en çok 40 adet sağlım inek bulunur. Köyde örgütlü güç olarak S. S. Yassıgüme Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adında müstahsilin sütünü pazarlayan ve yem ihtiyacını karşılayan bir kooperatif bulunmaktadır. Türkiye genelinde ortak ve süt üreten mühtahsil sayısına göre 130 litre ortalama ile süt üretiminde Türkiye birincisi bir köydür. Süt kalitesinde kooperatif bazında 500.000 bakterinin altına düşüp en kaliteli ve hijyenik sütü üreten köy olarak Akdeniz Bölgesinde tektir. Köyün kişi başına düşen yıllık gelir ortalaması 19.000 YTL'dir (2006 yılı). köy genel olarak çalışkanlığı ve üretkenliği ile tanınır. Birlik ve beraberlik açısından Burdur genelinde emsali olmayan, imrenilecek bir köydür.Susuzluğa rağmen köylünün çalışkanlığı ve hayvancılık sektöründeki teknolojiye modern hayvancılığa geçişi hızlı olduğu için köy ekonomisi gelişmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır ayrıca artık internet servisi de kesintisiz kullanılabilmektedir.

  Muhtarlığa ait bir adet katolu kepçeli (beko eder) kanal kazım ve hafriyat traktörü ve bir adet yangın ilk müdahale arazöz kamyonu bulunmaktadır. İki cami, iki market ve sosyal etkinlik ve günün yorgunluğunu atmak için havuzlu park bulunmaktadır. Kooperatife ait bir slaj paketleme makinası olup vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Arpa, yonca, buğday, sudan otu ve mısır gibi yeşil yem bitkilerini paket halinde naylon folyolara sarıp kışın dahi yeşil yem bitkisi yedirilmektedir. Komşu köy ve illere istek üzerine makina ve ekipmanları gönderilmektedir.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yassıgüme Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş