Yassıca Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yassıca Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kozaklı Yassıca Köyü - Yassıca Köyü Hakkında - Yassıca Köyü Tanıtımı - Yassıca Köyü Resimleri
  İlçe: KOZAKLI

  İl: NEVŞEHİR

  Köy Muhtarı: OSMAN TEMİZ

  Cep Telefonu: 0 536 658 97 69
  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000-520

  1997- 596

  İle Uzaklığı: 84 km

  İlçeye Uzaklığı: 23 km

  Rakım: 1050 m


  Köyün Tarihçesi

  Akkoyunlu Türkmenlerinden Yabanlı aşiretinin Mamalı koluna bağlı bir köy olan Yassıca,(Mamalı ismi pek kullanılmamaktadır) 1954 yılında Kozaklı'nın ilçe olmasına kadar Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı olarak kalmıştır. Bu tarihten ihtibaren de Kozaklı 'ya bağlanmıştır.

  Bozak sancağında konar göçer bir hayat süren Yabanlı ( Yabaneri) aşireti 17. yy daki celali isyanları ve huzursuzluğun artması nedeniyle çevreye zarar verdiği gerekçesiyle günümüzde Suriye sınırında olan Rakka'ya iskan edilmek istendi. Bunu kabul etmeyen aşiret Anadolunun tenha iç kısımlarına düzensiz bir şekilde dağıldı. Aşiret 18. yy sonlarına doğru yerleşik hayata geçmiştir. Ançak yazın yaylalara çıkma bir süre daha devam etmiştir. Yassıca köyü tahminen 1792 yılında kurulmuştur.günümüzde yabanlı köylerinde en çok memur yetişen köy konumundadır


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Yabanlı (Yaban Eri) aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır. Kozaklı ilçesinde bulunan diğer aşiretlere gelenek ve görenekler yönünden benzemektedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday şekerpancarı yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Hayvancılık son yıllarda büyük oranda azalmıştır. Köyde bu işle uğrasan birkaç aile vardır. Nakliyecilik ve bicer döğer işletmeciliği diğer geçim kaynaklarıdır. Köyün büyük bir bölümü çevre illere göç etmiştir. Kozaklı'nın diğer köylerinin aksine yurtdışında işçi olarak çalışanların sayısı çok azdır, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.


  Tarım

  çorak bir arazi yapısına sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Yassıca köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve şekerpancarıdır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yassıca Köyü Hakkında Forum Tarih
Yassıcabel Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yassıçalı Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 28 Mart 2010
Yassıca Köyü Selim Kars Kars Tanıtımı 21 Mart 2010
Yassıca Köyü Gercüş Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Yassıçal İlköğretim Okulu Merkez Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş