Yasar Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yasar Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yasar Üniversitesi  Tarihçe

  Yeni kurulan üniversitelerden biri olan Yaşar Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olma hedefiyle Ekim 2002'de İzmir'de eğitime başlamıştır. Çoğu vakıf üniversitelerinden farklı olarak İstanbul'da değil İzmir'de kurulmuş olan Yaşar Üniversitesi, İzmirli işadamı Selçuk Yaşar'ın önderliğinde hizmet veren Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. Yeni kurulmuş bir üniversite olmasına rağmen kendisine büyük hedefler koymuş olan üniversite Elektronik Bilgi ve Belge Merkezi ile de gerek sahip olduğu kitap, makale, tez gibi dökümanları öğrenci ve öğretim görevlilerinin hizmeti sunmakta gerekse de yurtiçi ve dışındaki üniversitelerden kitap ve makale fotokopisi sağlamaktadır. Bu merkezde ayrıca öğretim üyelerinin ders notlarına da online olarak ulaşım sağlanmaktadır. Öğrencilere konaklamaları için Altınyunus Çeşme Oteli'nin özel konukevi bölümünde 1. Sınıf bir tatil köyünün sunmuş olduğu bütün konfor sunulmaktadır. Öğrenci konukevinde öğrencilere kahvaltı ve akşam yemeği, seçmeli menüler halinde sunulmaktadır. Öğrenciler ayrıca tatilköyünün Bio Thermal&Thalasso Center'ından da faydalanabilmekte; spor alanlarında voleybol, basketbol, tenis ve mini futbol gibi sportif aktiviteleri gerçekleştirebilmektedirler.

  Yurt ve Barınma

  Yaşar Üniversitesi, öğrencilerin barınma problemini 1974'ten beri hizmet vermekte olan Çeşme Altınyunus Oteli'yle anlaşarak çözmüştür. Burada öğrencilerin kullanımına sunulmuş olan konukevinde öğrenciler 1. sınıf tatil köyü rahatlığında barınabilmektedirler. Öğrenciler isterlerse kendi odalarındaki çalışma masasında kendilerine tahsis edilmiş özel internet bağlantısından yararlanabilir ya da konukevinin ders çalışma salonunu kullanarak arkadaşlarıyla beraber derslerini çalışabilmektedirler. Odalar 1 ve 2 kişilik şekilde hazırlanmış olup öğrencilerin birbirlerini rahatsız etmeden uyuyabilmelerine ya da ders çalışabilmelerine imkan sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Konukevinde, temizlik konusu üzerinde özellikle durulmakta ve konukevinin tüm kullanım alanları otel personelince düzenli olarak temizlenmektedir. Konukevindeki çamaşır odalarındaki çamaşır makinalarından öğrenciler ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Konukevinde öğrencilere kahvaltı ve akşam yemeği seçmeli menüler halinde sunulmaktadır. Öğrenciler ayrıca Kız ve Erkek konukevlerindeki içecek makinalarını kullanabilir, otelin marketinden veya hemen otel civarında bulunan alışveriş merkezinden faydalanabilmektedirler. Öğrenciler ayrıca voleybol, basketbol, mini futbol ve tenis gibi sportif etkinliklerini kullanabilmekte ve Bio Thermal & Thalasso Center'dan faydalanabilmektedirler. Konukevinde öğrencilere 24 hizmet veren bir revir de bulunmaktadır. Önemli vakalarda öğrenciler Çeşme Devlet Hastanesi'nde de tedavi görebilmektedir. Konukeviyle üniversite arasında haftanın 7 günü ulaşım hizmeti sağlanmaktadır.

  Kütüphane

  Yaşar Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olarak öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin araştırma yapmaları için Elektronik Bilgi ve Belge Merkezi'ni hizmete sunmuştur. Bu merkez ulusal ve uluslararası ölçekte bilgi birikimini, kullanımını ve transferini amaçlamaktadır. Ayrıca yurtiçi ve dışındaki üniversitelerden kitap ve makale fotokopisi sağlamaktadır. 2 ayrı salonda hizmet veren merkez 32 bilgisayarlık bir ağa da sahiptir. Bu bilgisayarlarla mevcut ağa bağlanıp istenilen materyal (kitap, makale, CD-ROM, tez, video-audio kaset) araştırılabilmektedir. Bu arama sonucunda bulunan materyal açık raf hizmetiyle hizmet veren kütüphaneden bulunabilmektedir. Kütüphanede ayrıca her sömestr başında ve yaz döneminde kütüphaneden nasıl yararlanılabileceği; bilgisayar kullanımı ve Powerpoint, Photoshop, Java, Word, Excel kursları açılmaktadır. Elektronik Bilgi ve Belge Merkezi'nin önemli özelliklerinden biri de öğretim üyeleri tarafından hazırlanan ders notlarının online olarak sunulmasıdır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  Üniversitenin teknolojik olanakları çağın gerekleri doğrultusunda oluşturulmaktadır.

  Beslenme

  Öğrencilerin beslenme ihtiyacı catering şirketi ile yapılan anlaşma doğrultusunda farklı menülerle karşılanıyor. Ayrıca, 400 kişilik kafeteryada öğrencilerin her türlü yiyecek ihtiyacının karşılandığı fast-food imkanı bulunmaktadır.

  Sağlık

  Kampüste doktor, psikolog ve hemşiresi mevcut bir sağlık merkezi vardır. Konukevi (yurt)'nde de tam gün görev yapan ve hemşire mevcuttur.

  Kampus Hayatı

  Üniversitenin amaçları arasında öğrencilerine spor yapma imkanı tanımak ve onlara bu konuda hizmet sağlamak da bulunmaktadır. Bu kapsamda aşağıdaki spor dallarıyla ilgili her türlü olanak bulunmaktadır. 1- Voleybol 2- Basketbol 3- Mini Futbol 4- Tenis 5- Masa tenisi 6- Bilardo 7- Kros parkuru 8- Havuzlar

  Ulaşım

  Kampüs şehir merkezi olan Alsancak'ta bulunduğu için her türlü ulaşım vasıtasıyla ulaşılabilir konumdadır. Ayrıca üniversitenin İzmir'in her yerine ulaşımı saglayan kendi servis ağı bulunmaktadır.

  Burslar

  Yaşar Üniversitesinin %100 ve %50 olmak üzere verdiği burslar karşılıksızdır. %100 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretinin tamamını kapsamaktadır. %50 burslu programlarda ise, yerleştirilen öğrenciler, eğitim ücretinin yarısından muhaftırlar. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. konular burs kapsamı dışındadır. Burslar, öğrenci başarısına bağlı olup (4 üzerinden 2.50 not ortalaması) tüm öğrenim süresince devam eder ve İngilizce hazırlık programında geçecek bir akademik yılı da içerir. Akademik başarısızlık, disiplin cezası veya başka bir eğitim programına geçiş yapılması halinde burs kesilir. Akademik Başarı Bursu Ayrıca kayıtlı olduğu öğretim programında birinci akademik yılın sonundan itibaren bölüm derslerini tamamlayan ve genel not ortalaması (4.00 üzerinden) 3.50 veya daha yukarı olan öğrencilere izleyen akademik yıl için Mütevelli Heyet tarafından saptanacak bir oranda burs verilebilir. Finansal Destek Bursu Yaşar Üniversitesi'ne kayıt olduktan sonra, öğrenciler Üniversite'nin çeşitli birimlerinde çıkabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda Finansal Destek Bursu'ndan yaralanmak için başvurabilirler. Tüm finansal yardım uygulamaları Üniversitemiz tarafından değerlendirilir ve öğrencinin ihtiyaçları, akademik durumu göz önüne alınarak karara bağlanır. Öğrencilere mali destek sağlayan, aynı zamanda kişilik ve deneyimlerini geliştiren Finansal Destek Bursu kapsamında öğrencilerden haftada belli bir saat ücret karşılığında çalışmaları beklenmektedir
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Kulüpler
  Skuba Dalış Kulübü
  Sosyal Aktiviteler Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Spor Kulübü
  Mühendislik Kulübü
  Endüstri Kulübü
  Dans Kulübü
  Müzik Kulübü
  Treking Kulübü
  İletişim ve Halkla İlişkiler Kulübü
  Fotoğrafçılık Kulübü
  Go-Kart Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Istatistik (SAY)
  Istatistik (Burslu) (SAY)
  Istatistik (%50 Burslu) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Burslu) (SAY)
  Matematik (%50 Burslu) (SAY)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Burslu) (EA)
  Iktisat (%50 Burslu) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (%50 Burslu) (EA)
  Işletme ( Burslu) (EA)
  Turizm ve Otel İşletmeciliği (EA)
  Turizm ve Otel İşletmeciliği ( Burslu) (EA)
  Turizm ve Otel İşletmeciliği (%50 Burslu) (EA)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
  İç Mimarlık (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yasar Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Yaşar Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi Üniversiteler 2 Mart 2009
Yaşar Üniversitesi Üniversiteler 19 Ağustos 2008
Astronotlar nasıl yaşar kısaca Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Doğup büyüdüğü yerden göç etmek zorunda kalan bir aile neler yaşar? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
İnsanlar eskiden nerede yaşardı? Seviyeli-Ciddi Konular 30 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş