Yarmak Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yarmak Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çat Yarmak Köyü - Yarmak Köyü Hakkında - Yarmak Köyü Tanıtımı - Yarmak Köyü Resimleri
  İlçe: ÇAT

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 362

  İle Uzaklığı: 60 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: 1865 m


  TARİH


  Yarmak, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.Köy sakinleri köyleri için eski dönemde KARAOĞLU ismini kullanmışlardır.köyümüzü kuranlar urfa siverek mızar köyünden gelen karakeçili aşiretinden gelen ailelerdir.ceraplı kolundan gelen bu aileler yörenin Türkleşip islamlaşmasını sağlamıştır.osmanlıyı kuran bu kayı boyundan karakeçililer uluyörük olarakta anılmış süleymanşahla urfa karacadağ bölgesine yerleşmişler ve buradan Türkiyenin dört bir yanına dağılmışlardır.elazığ yöresinde de onlarca karakeçili aşiretine mensup köyler mevcuttur.kürtçe konuşmaya urfa yöresinde başlayan karakeçililer özlerinin oğuz ve osmanlı olduğunu unutmadılar.dillerini kürtçe kullanmaya başlasalarda Türkmen oğuz olduklarını hep bildiler.bugün Urfa başta olmak üzere tüm karakeçililer karakeçili Türkmen şenlikleriyle kimliklerini ve kültürlerini yaşatmaktadırlar..karakeçililer 66 boydur.karakeçililere bazı kürt aşiretleri kürtçe ve arapça isimlerle bu obaları ansalarda karakeçililer asalet gözeten bir aşiret oldukları için karışmamışlardır.günümüzde dahi kendi içlerinde evlenmişlerdir.farklı aşiretlerle kız alıp vermemişlerdir.doğudaki karakeçili boyları binkasım,muska,baleki,cerabi,amini,kadıyan,andari, gökçe,torun,şeyhlü,tosbağlı,albayramlı,simsorlu,az izbeğli,şerefli,gündoğdu kolları mevcuttur.baskilin konalga,karoğlu,emirhan,karakaş,koçyolu,beşbölük köylerine yerleştirilmişlerdir.elazığın merkeze bağlı sefolar başta olmak üzere 27 karakeçili köyü iskan edilmiştir.ağının saraycık köyü ve sivrice ilçemizin yedikardeş,cafolar,haftasar,soğuksu,kösebayır,göze li mercumut köylerinede karakeçili türkmenleri iskan edilmişlerdir.bu mamuratül aziz iskanı osmanlı dönemindeki arşiv kayıtlarında mevcuttur.bunlara ulaşmamı sağlayan Fahrettin KİRZİOĞLU hocamıza şükranlarımızı sunarız..ayrıca karakoçan yerlileri,palunun seydilli köyüde tamamen karakeçililerden oluşmuştur.bingöl simsor ve elazığın karasaz köyündeki ve ankara karaşardaki karakeçililer tamamen alevi bektaşi geleneklerini sürdürmüşlerdir.

  OSMANLI 1700 LÜ YILLARIN ARŞİVLERİNDEN ALINMIŞTIR.

  Köyün tamamı Türk’tür kuruluşu Osmanlının son dönemlerine dayanır Osmanlıdan sonra ermeni ayaklanması ve kurtuluş savaşında vatan savunması ve kendi savunmalarını yaparak cumhuriyetin kurulmasına kahramanca destek vermişlerdir. Yarmak köyünün halkı atalarından gördükleri vatanseverliği yaşatmaya çalışan kültür olarak da her ne kadar yenilikler göze çarpsa da halen eski geleneklerin egemen olduğu bir yaşam tarzları vardır.Ayrıca cenbekliler ve torunlar bu köyde yaşamaktadırlar.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yarmak Köyü Hakkında Forum Tarih
Yarmakaya Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 3 Mart 2010
Başını Gözünü Yarmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 16 Nisan 2012
Yarmakaya İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Uyarmak Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş