Yarbaşıçandırı Köyü Merkez Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yarbaşıçandırı Köyü Merkez Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yarbaşıçandırı köyü bilgileri - yarbaşıçandırı köyü tanıtım - yarbaşıçandırı köyü resimleri  Yarbaşıçandırı, Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyümüzde günümüze kadar süregelen geleneklerimiz arasında 3 gün devam eden köy düğünümüz Hıdrellez kutlamalarımız gibi etkinlikler belli başlı olanlarıdır. Yemeklerimiz arasında dünyaca mşhur olan ÇANDIR FASÜLYESİ sadece bizim köyümüzde üretilmektedir. Az miktarda üretilen bu mahsülümüzün özelliği suyunun içindeki faydalı minerallerden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında Tarhana çorbası da damak tadına önem verenlerin beğeni ile yedikleri bir yemeğimizdi.
  Coğrafya

  Antalya merkezine 40 km uzaklıktadır. Kış aylarında köyümüzün yüksek kısımlarına kar yağmakta ve çok güzel bir görünüm sergilemektedir. Köyümüze Antalya merkeze bağlı Çakırlar mevkiinden batıya doğru toros dağlarına tırmanarak ilerlendiğinde 30 km.sonra ulaşılmaktadır. Yazlık olarak çok ideal bir yayla villaları yapmaya uygun mevkiileri arasında Fırança mh. ve yarıcak mevkiileri gösterilebilir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 380
  1997 -

  Köyümüz yaz aylarında nüfus patlaması yaşamaktadır. 2008 yılı için 1500 200 kişiye kadar çıktığı görülmüştür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde Sebze ve meyve üretimi bol miktarda yapılmaktadır bunlar arasında yaş sebze çeşitleri Elma üretimi baş sıralarda bulunmakta olup her türlü meyve sebze üretimi yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. son seçimlerde muhtar seçilen Kemal EKE köyümüze her alanda takdire şayan çalışmaları ile herkezin desteğini almaya devam etmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcut olup kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı mevcut olup henüz kullanıma açılamamıştır. sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yarbaşıçandırı Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş