Yaratıcı Boya Teknikleri!

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yaratıcı Boya Teknikleri! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evinizi renklendirmenin en keyifli yollarından biri de duvarlarınızı boyamaktır. Farklı yöntemler kullanarak, değişik bir dünya yaratabilirsiniz.
  [​IMG]
  Yaratıcı Boya Teknikleri!



  Duvarınızda ilgi çekici bir görünüm yaratmak için, ince şeritler kullanabilirsiniz. Üstelik bu şeritler tavanı olduğundan yüksek gösterir. Bunun için öncelikle, duvarlarınızı astar atarak kurumaya bırakın. Şeritlerin kalınlığı ve uzunluğu için duvarı ölçün.
  Kurşun kalem ve cetvel yardımıyla çizgileri belirleyin. Çizgilerin dışına boyayı taşırmamak için, kenarları bantlayın. Koyu renk boyayı, dönüştürmek zor olacağından, boyaya açık tonlardan başlayın. Boyama işlemi bittikten sonra bantları sökebilirsiniz.
  Kırışık kağıt görüntülü duvarlar ilginizi çekiyorsa, bu görünümü elde etmek çok kalaydır. Bu tekniği uygularken duvarınıza astar atmanıza gerek yoktur. Öncelikle orta boy bir fırça ile duvar kenarında biriken tozlardan kurtulun. Duvarın sol üst kısmından başlayarak, bir kısmını boyayın. Boyanın üzerine krinkıl kağıdını yapıştırın.
  İlk parçayı yapıştırdıktan sonra rulo fırçanızı boyaya batırın ve istediğiniz rengi üstüne uygulayın. Kağıdın duruş şeklini beğenmezseniz, elinizle şekil verebilirsiniz. Parçaları yapıştırırken, yatay bir yön izleyin. Her bir parçanın eşit boyda olmasına dikkat edin. Boyadığınız alan kuruduktan sonra, üstüne vernik sürebilirsiniz.
  Duvarınızda kumaş görüntüsü yaratmak isterseniz, boya ile bunu yapabilirsiniz. Duvara bu tekniği uygularken, mutlaka yüzeyin pürüzsüz olması gerekmektedir. Kolay bir tekniktir ancak hız gerektirir. Hatalar zor gizleneceğinden, ilk katta doğru fırça darbesi atmak önem kazanır.
  Duvarınıza bir kat astar atıp kurumasını bekleyin. Üstüne istediğiniz rengi bir kat uygulayın. Tam olarak kuruduğuna emin olduğunuzda üstüne resim yağı veya cila sürün. Uygulamak istediğiniz ana rengi hazırlayın. Fırçanızı boyaya batırıp, yukarıdan aşağı doğru kesintisiz inin. Zaman kaybetmeden, kuru bir fırçayla, aynı şeridin üstünden geçin. Duvardan fazla boyayı aldıktan sonra, fırçayı suya batırıp, temiz bir bezle kurulayın. İşlemi dikey olarak bitirdikten sonra yatay olarak uygulayın. Duvarda ekose görünümü oluştuğunu fark edeceksiniz.
  Antik görünümlü duvarları seviyorsanız, eskitme işlemini yapabilirsiniz. Duvara boyamak istediğiniz rengi bir kat uygulayın. Bir gece kurumaya bırakın. Duvar tamamen kuruduktan sonra çatlama medyumu uygulayın. Yeniden kurumaya bırakın. Çatlama medyumunu hobi malzemesi satan dükkanlarda küçük kutularda, duvar boyası satan yerlerde büyük paketler halinde bulabilirsiniz.
  Çatlatma medyumu kuruduktan sonra, üzerine sünger yardımıyla ince kat saten boya uygulayın. Çatlatma medyumunun üst katta attığınız boyayı itmesiyle saç teli inceliğinde çatlaklar oluşturduğunu göreceksiniz. Boya kurumaya başladığında renksiz veya parlak cila uygulayabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaratıcı Boya Teknikleri Forum Tarih
Yaratıcı Drama Etkinlikleri Örnekleri Öğretmenlerimizin Bölümü 29 Ekim 2012
Yaratıcı dramada doğaçlama çalışmaları Öğretmenlerimizin Bölümü 29 Ekim 2012
Birbirinden İlginç Yaratıcı Yemekler İlginç Resimler 21 Temmuz 2012
Yaratıcı Olan Allahın Güzel İsimleri Dini Terimler Sözlüğü 18 Kasım 2011
Çocuklarda Yaratıcılığı Artırmanın Yolları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş