Yara ve yanıklara 'nanoteknoloji'

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yara ve yanıklara 'nanoteknoloji' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yara ve yanıklara 'nanoteknoloji'
  Yara ve yanıklara 'nanoteknoloji tedavisi' geliyor

  [​IMG]  Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) araştırmacıları bazı metabolik hastalıklar nedeniyle iyileşemeyen yara ve yanıkların tedavisi için nanoteknoloji tabanlı yeni malzeme geliştirdi.

  Yapısında nanofiber ve büyük oranda su bulunan yeni malzeme yara ve yanıkların üstüne sürüldükten kısa süre sonra sağlıklı dokuların çoğalarak derinin kendini tamir etmesini sağlıyor.

  Jel kıvamındaki malzeme dünyadaki araştırma laboratuvarlarında yürütülen benzer çalışmalardan tedavide dışarıdan hormon takviyesine gerek kalmadan vücudun kendi tamir sistemini harekete geçirmedeki başarısı ile öne çıkıyor.

  AA muhabirine bilgi veren UNAM araştırmacılarından Yrd. Doç Dr. Mustafa Özgür Güler Yrd. Doç. Dr. Ayşe Begüm Tekinay ile doku mühendisliği grubu olarak yapay hücrelerarası ortamı sentezlemek ve bunların doku tamirinde kullanılması konularında çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

  Güler bir süre önce UNAM'da başlattıkları çalışmalarında diyabet gibi bazı metabolik hastalıklarda tedavide güçlük çekilen yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesi için bir proje geliştirdiklerini bildirdi.

  Yara ve yanıklarda biyolojik faktörlerin bozulduğunu derideki kolojen isimli vücuda mekanik destek sağlayan üç boyutlu ortamın hasar gördüğünü anlatan Güler bu hasarın vücut tarafından tamir edilebilmesi için geliştirdikleri nanoteknoloji tabanlı malzemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

  ''Yara ve yanık nedeniyle hasar gören dokuların tedavisi için geliştirdiğimiz jel kıvamındaki malzemeyi hasarlı bölgeye sürüp o bölgede hasarın çabuk iyileşebildiğini laboratuvar ortamında ispatladık.

  Malzememiz sentetik moleküllerden oluşuyor. Bu moleküller biraraya gelerek nanometre ölçeğinde ipliksi yapılar olan nanofiberleri oluşturuyorlar. Nanofiberlerin suyu hapsetmesiyle jel oluşumu sağlanıyor. Böylece yapının yüzde 99'u su yüzde 1'i de sentezlenen nano malzemelerden oluşuyor.''

  ''DÜNYADAKİ ÇALIŞMALARDAN ÖNDEYİZ''

  ABD'de de benzer çalışmaların yürütüldüğünü ancak bu malzemenin yaygın kullanımı için bir ilacın henüz geliştirilemediğini anımsatan Güler çalışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

  ''Çalışmamız dünyadaki benzer çalışmalardan farklı olarak yaraların iyileşmesi sürecindeki mekanizmayı değiştiriyor. ABD'deki çalışmalarda yara ve yanıklarda bu nano yapıların tedavi için harekete geçmesinde dışarıdan çok pahalı büyüme hormonları takviye ediliyor.

  Bizim çalışmamızda ise vücudun ürettiği büyüme hormonları direkt olarak nano yapılara bağlanıyor. Üretilen sinyalle dışarıdan bir hormon alınmadan vücudun savunma mekanizması hızla yara ve yanıkların tedavisi için harekete geçiyor ve damar oluşumu sağlanıyor.''

  Geliştirdikleri malzemenin dışarıdan yeni bir hormon takviyesine gerek kalmadığından ucuz ve pratik olarak kullanılabileceğini raf ömrünün de uzayacağını bildiren Güler çalışmalarının bu yönleriyle dünyadaki benzer çalışmaların ilerisinde olduğunu söyledi.

  ''YAŞLANMAYI GECİKTİRİCİ İLAÇLARDA DA ETKİLİ''

  Güler yaşlanmanın dokulardaki kolojen yapının bozulmaya başlamasıyla ilgili olduğunu bu nedenle çalışmalarının yaşlanmayı geciktirici araştırmalarda da kullanılacağını belirtti.

  Hayvan deneylerine bu yıl içinde başlanmasının planlandığını dile getiren Güler ''Daha sonra klinik deneylere başlamayı planlıyoruz. Bu malzemeyi ameliyatlarda yara iyileştirici ilaç olarak kullanılmak üzere geliştirmek istiyoruz'' dedi.

  Yrd. Doç. Dr. Güler UNAM'daki çalışmalarının geçen yıl uluslararası ''Nano Today'' dergisinde yayımlandığını sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yara yanıklara 'nanoteknoloji' Forum Tarih
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Toplu taşıma araçlarının yararları kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Şubat 2017
Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanıldı madde madde kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2017
Kitap okurken veya ders çalışırken ışıktan en doğru şekilde nasıl yararlanırız kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş