Yara izlerinden kurtulabilirsiniz...

'Güzellik & Bakım' forumunda Fatma tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Yara izlerinden kurtulabilirsiniz... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başınıza bela olan ve bir türlü geçmek bilmeyen yara izlerinden kurtulmak mümkün. Nasıl mı?
  Yara izlerinin (skar) giderilmesinde ilk prensip* izin olgunlaşmasının beklenmesidir. Bu süre en az 6 aydır. Etrafı kızarık* deriden kabarık durumda olan izler en rahatsız edici olanlarıdır. Ancak bu özellikler* izin daha henüz olgunlaşmadığını gösterir. Bazı izler sınırları düzensiz olarak iyileşir. Özellikle parçalı kesilerde* dikiş sırasında deri parçalarının aynı seviyede dikilememesi* seviye farklarını ve düzensiz yüzeyleri oluşturur.

  Tedavide esas yöntem yine izin biraz etrafından kesilerek çıkarılması ve tekrar ince dikişlerle dikilmesidir. İzlerin kötü iyileşmesini etkileyen bir diğer faktör ise gerginliktir. Dikiş hattı ne ekadar gerginse* daha sonra oluşacak skar o kadar kötü olacaktır. Özellikle gergin bölgelerdeki geniş izlerin tekrar kesilip dikilmesi iyi sonuç vermez çünkü zaten gergin olan bölge* izin çıkarılmasından sonra daha da gergin olacaktır.

  Bu durumda gerginliği azaltmanın yollarından biri* "doku genişletme" (expander) yöntemidir. Bu yöntemde* iz bulunan bölgenin hemen yakınına deri altına silikon yapısında özel bir balon yerleştirilir. Ameliyattan bir süre sonra (15 gün) balon* yine deri altına ywerleştirlimiş olan haznesine serum enjekte edilerek balon yavaş yavaş şişirilir (haftada bir). Balon şişerken* üzerindeki deriyi genişletir ve büyütür. Yeterli genişleme sağlandıktan sonra ikinci ameliyatta balon çıkartılır. Skar (iz) çıkarıldıktan sonra* büyütülmüş olan deri bu bölgenin gerginlik olmadan kapatılmasını ve dikilmesi sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yara izlerinden kurtulabilirsiniz Forum Tarih
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Toplu taşıma araçlarının yararları kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Şubat 2017
Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanıldı madde madde kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2017
Kitap okurken veya ders çalışırken ışıktan en doğru şekilde nasıl yararlanırız kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş