Yarıkçı Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yarıkçı Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yarıkçı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Yarıkçı Köyü - Mihalıçcık - Yarıkçı Köyü Hakkında  Yarıkçı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bunu etrafındaki Tarihi Hamamlardan ve Yabancı mezarlardan anlamak mümkündür. Bir rivayete göre Tarihi önemi yüksek olan İpek Yolunun bu köy üzerinden geçtiği ve hamamların konak yeri olduğu dile getirilmektedir. Daha fazla bilgi bulunmamaktadır. Köyün isminin nereden geldiği hakkında bir bilgi yoktur. YARIKÇI halkı yuzyıllardır bu topraklarda yasayan "manav(yerli türk)" adlandırılan en eski Türk Boylarındandır. Genelde Eskişehirde yaşayan bu toprakların insanları devletin çeşitli kademlerinde görev yapmaktadırlar.

  Kültür
  Köyün kültürü hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 107 km, Mihalıçcık ilçesine 11 km uzaklıktadır. Ayrıca Demir yolu ulaşımı için Sazak istasyonunada oldukça yakın bulunmaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 114
  1997 149

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok pancar, arpa,buğday, nohut, haşhaş üretilmektedir. Son zamanlardada kiraz üretiminde de gelişme sağlanmıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Ahmet EŞME
  1999 - Ahmet EŞME
  1994 - Mustafa UZUN
  1989 - H.İbrahim EŞME
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası
  Denizden 900 metre yükseklikte olan termal su kaynağı, Mihalıççık ilçe merkezinin güneydoğusunda, Sazak İstasyonu'nun kuzeyinde, Yarıkçı köyünün doğusunda, Hamam Dağı'nın eteğindedir. Termal su, görece yüksek oranda kalsiyum karbonat içermektedir. Bu nedenle vadide bu içeriğin oluşturduğu taşlaşmış çağlayanlar bulunmaktadır. Suda bol miktarda kükürt bulunur. Termal su, karbon dioksit yönünden de zengindir. Aynı zamanda demir ve klor içermektedir. Su sıcaklığı 39 derecedir. Suyun debisi 6 lt/sn olarak ölçülmüştür. Sondaj ile debinin artırılabileği belirtilmektedir.
  Yörede çok sayıda termal su kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesinin üstü örtülerek kaplıca haline getirilmiştir. Kaplıcada sıcak ve soğuk su hamamları vardır.

  Mihalıççık ilçesine 15 Km. uzaklıkta olan kaplıca, Mayıs-Eylül döneminde yoğun ilgi görmektedir. Kaplıcada barınma yerleri ve gıda satış merkezi bulunmaktadır.
  Kaplıca suyu, romatizmal hastalıkların, yara ve felç hastalıklarının tedavisinde rağbet görmektedir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yarıkçı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş