Yaprak Soğanı,Yaprak Soğanı Özellikleri,Yaprak Soğanı Hakkında

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 31 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yaprak Soğanı,Yaprak Soğanı Özellikleri,Yaprak Soğanı Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Yaprak soğanı (Allium schoenoprasum), veya Frenk soğanı soğangiller (Alliaceae) familyasının Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'ya özgü en küçük türüdür.

  Yaprak soğanı, Allium cinsinden çok yıllık bir bitkidir, 30-50 cm kadar büyüyebilirler. Vitaminler A ve C bakımından zengindirler ve iz miktarda kükürt ve demir içerirler. Genellikle böceklere itici gelmesine rağmen, bulundurdukları kükürt bileşikleri yüzünden çiçekleri, arıları çekmektedir.

  Mutfakta yaprakları (çubuk) ince ince kıyılarak balık, patates ve çorbalarda tat ve koku verici olarak kullanılır. Bu sebepten özellikle batıda çok yaygın bir baharattır ve dükkanlarda ve bahçelerde sıkça rastlanır. Böcekleri kovucu özelliği olduğundan bahçecilikte haseratı kontrol etmek için kullanılır.

  Botanik

  Yaprak soğanı Allium türlerinin içinde hem Eski Dünya hem de Yeni Dünya'da bulunan tek bitkidir. Bazen Kuzey Amerika'da bulunan bazı bitkiler A. schoenoprasum var. sibiricum olarak sınıflandırılsa bu konu tartışmalıdır.

  Mutfak

  Genellikle mutfakta tat ve aroma verici olarak kullanılan yaprakları için yetiştirilir. Tadı diğer Allium türlerine göre çok daha az baskındır. Fransız mutfağı ve İsveç Mutfağına ait geleneksel yemeklerin vazgeçilmez parçasıdır.

  1806 yılında yayınlanan kitabında Retzius yaprak soğanının, kreplerde, çorba, balık ve sandviçlerde kullanıldığını kaydeder.

  Yaprak soğanı Fransız mutfağının "fines herbes" adı verilen aromatik bitkilerden biridir. Diğerleri maydanoz, tarhun ve frenk maydanozudur. Pazarlarda tüm sene boyunca taze olarak bulunabilir. Tadına fazla zarar vermeden kurutulabilir veya dondurulabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaprak Soğanı Yaprak Forum Tarih
Yaprak Soğanı Bitkisi Doğa ve Bitkiler 3 Temmuz 2010
Bitkilerde Yaprak Kısaca Doğa ve Bitkiler 18 Temmuz 2013
Çanak Yaprak Ne Demektir? Doğa ve Bitkiler 17 Temmuz 2013
Etli Yaprak Sarma Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 21 Temmuz 2012
Etli Yaprak Sarması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş