Yapay yüzgeç

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yapay yüzgeç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  bir su kaplumbağası. Ancak onu diğer türdaşlarından ayıran çok belirgin bir özelliği var. O da tek bir yüzgecinin olması.

  Allison isimli kaplumbağa, kendisi için özel olarak tasarlanan ve kabuğuna monte edilen yapay bir yüzgeçle, eskisi gibi yuvarlaklar çizmek yerine yüzebiliyor.
  [​IMG]
  Uzmanlar yeşil su kaplumbağası Allison'ın bir köpekbalığı saldırısı sonucu yüzgeçlerinden birini yitirdiğini düşünüyor. Bu yüzden özel olarak tasarladıkları siyah neopren bir kılıfı karbon fiberle kabuğuna geçirerek ona yeni bir yüzgeç hazırlayan bilim adamları, zavallı kaplumbağanın yüzme sorununu ortadan kaldırmayı başardı.
  [​IMG]
  2005 yılında Teksas'taki Deniz Kaplumbağaları Birliği'ne getirilen Allison, özel bir bakım altına alınmıştı. Yüzgeci parçalanmış halde bulunan kaplumbağa, zamanla iyileşti. Özel bir bakım altında tutulan hayvan, yüzmeye çabalasa da sürekli daireler çiziyor ve yüzmeyi başaramıyordu.
  [​IMG]
  Bir grup bilim adamının aylar süren çabaları sonucu Allison için protez bir yüzgeç tasarlandı. Bir kılıf şeklinde hazırlanan yüzgeç, Allison'ın kabuğuna geçirildi.
  Merkezin küratörlerinden Jeff George, tek yüzgeçli kaplumbağaların çoğunlukla hayatlarını kaybettiğini söyledi.
  "Hava almak için suyun yüzeyine çıkan kaplumbağalar, tek yüzgeçle bunu kolay kolay başaramadıkları için mücadelelerini yarıda bırakıyor. Bu da onları nefessiz bırakıyor" .
  Her ne kadar Allison artık yuvası olan denize dönemeyecek durumda olsa da, bu tasarım sayesinde en azından yüzmeyi başarabilecek.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yapay yüzgeç Forum Tarih
Doğal ve yapay ses kaynakları nelerdir madde madde kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Yapay ses kaynakları nedir nelerdir kısaca örnekler Eğitim Bilgileri 14 Ocak 2016
Doğal ve Yapay ses kaynakları nedir? Eğitim Bilgileri 19 Şubat 2015
Yapay ses kaynağı nedir örnek verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Şubat 2015
Dünyaca ünlü doğal ve yapay destanlar kısaca Masallar-Hikayeler-Destanlar 3 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş