Yapak Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yapak Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Yapak Köyü Zara - Yapak Köyü Hakkında Bilgiler - Yapak Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 351 (2000)
  Koordinatlar 39°56′17″04, 37°37′39″96
  Posta Kodu 58700
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Zara
  Yapak, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Yapak köyü kesin olmamakla beraber 1800 lü yılarda zara ve cevre illerden 15 ailenin gelişi ile Kurulmuştur YAPAK adını almıştır.

  Coğrafya
  Sivas iline 78 km, Zara ilçesine 18 km uzaklıktadır. Genel olarak bozkır hakimdir. köye yakın kesimler ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır. Toprak bakımından oldukca kırsaldır. Su yok denecek kadar azdır. Bu yüzden tarımcılık pek gelişmemiştir. Genelde ekilenler şunlardır; Bugday, Arpa, Fiğ, Mercimek vb. su istemeyen tahıl ürünleridir. Bunun yanında hayvancılık biraz daha iyi safhadadır. genelde büyük baş olmak üzere hayvancılık yapılır. Son yıllarda azda olsa arıcılıkta yapılmaktadır.

  İklim
  Kara iklimi hakimdir, yazları sıcak ve kurak (10° ile 25° arası), kışlar soğuk ve karlıdır(0° ile -15° arası). BİTKİ ÖRTÜSÜGenel olarak bozkır hakimdir. Orta uzaklıkta çevresi ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 351
  1997 570

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda arıcılıkta gelişmiştir.

  Altyapı bilgileri
  Eğitim 1950 lerden bu yana kesintisiz devam etmektedir. 1990 lı yılların ortaların da örgenci sayısının azalması ve okulun hasar görmesiyle kullanılmaz hale gelmiştir Bu yıllarda ilçe milli eğitim müdürlüğnünün köye prefabrik okul yapması ile ilk okul öğrencileri bir öğretmenle orta okul öğrencileri 18 km uzaklıkta ki ilçeye taşımalı olarak eğitimlerine devam etmişlerdir. 2006 yılında yapak köyü vakfının hayırseverleri ve köy halkınında desteği ile 480 m2 2 katlı 10 derslik bilgisayar donanımlı yemekhanesi ana sınıfı olan bir okul yapıldı.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yapak Köyü Hakkında Forum Tarih
Yapaklı Köyü Kozluk Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş