Yapağılı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yapağılı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köprüköy Yapağılı Köyü - Yapağılı Köyü Hakkında - Yapağılı Köyü Tanıtımı - Yapağılı Köyü Resimleri - Hoppik Köyü
  İlçe: KÖPRÜKÖY

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 240

  İle Uzaklığı: 69 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 1655 m


  Tarihi

  Yapağılı köyünün değişmeden önceki adı Hoppik Köyü'dür. Büyüklerimizin anlatmasına göre Hoppik Köyünde daha önceleri ermeniler yaşamış, geriye kalan kalıntıları iki meşetlik ve bir yığılma tepe kalmıştır. Yığılma tepede Cenevizlilerden kaldığı söyleniyor. Yazılı bir kanıt yoktur. Hoppik Köyü olarak adlandırılan köyün adı, Yine büyüklerimizin söylemelerine göre Yapağılı Köyü olarak değiştirilmiş ve adınında köyde geçim kaynağı olarak çok yetiştirdikleri koyun sürüsünün yün (Yapağı) fazlalığından almıştır. Köyde yaşayan insanların hemen hepsi birbiriyle akrabadır.Şimdi ise ağırlıklı tarımla uğraşıyorlar.Hayvancılık oldukça azalmıştır.Arazinin sınırlı ve yetersiz olmasından dolayı komşu köyde tarım yapma oldukça yaygındır.

  Kültür

  Köyde düğünlerde yapılan oyunları gelenek olarak devam etmekte iken, televizyonların ve düğün salonlarının kullanılması ile bu gelenekler de kalkmıştır. Köyün menşur bir yemek çeşidi yoktur. Ama; eskiden yapılan yemek çeşitleri sulu börek,hingel,kete,kuymak,haşıl, Kelecoş ve herle çorbasıdır.

  Coğrafya

  Erzurum iline 69 km, Köprüköy ilçesine 13 km uzaklıktadır. Doğusunda Karaçuha Köyü, Batısında Aşağı Çakmak Köyü,Kuzeyinde Geçik Köyü ,Güneyinde Mindivan Köyü bulunmaktadır.

  Ekonomi

  2007'ye kadar köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Şu anda geçimlerini sürdürmek için tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktalar. 1982 tarihinden itibaren eğitim ve öğretime önem verilmiş, geçim kaynağı olarak daha rahat kazanç elde etmek için köy hayatından kurtulma için şehire göç başlamıştır. Köy 45 hane iken, şuanda 25 hane olarak kalmıştır. Geçmişten günümüze köyde yetişen insanların %99 okuma yazma bilmektedir. Bu okuma yazma bilen kesim içinde %21 üniversite ve yüksek okul mezunu %49 Orta öğretim ve lise geri kalan kısım ise ilk okul mezunu ve okur yazardır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde Yapağılı Köyü İlköğretim okulu eğitimine devam etmektedir. 25 öğrencisi ve 1 öğretmeni bulunmaktadır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılarak, Yağan Lisesi ve Köprüköy lisesinde ortaöğretimlerine devam etmektedirler. Köyde 1986 tarihinden beri evlerde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi tarafından evlere telsiz telefon çekilmiş olup, halen kullanılmaktadır. Sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik 1983'ten beri bulunmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yapağılı Köyü Hakkında Forum Tarih
Yapağılı Köyü Dinar - Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 6 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş