Yanlışla ilgili kompozisyon - Yanlış ile ilgili kompozisyon örneği

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yanlışla ilgili kompozisyon - Yanlış ile ilgili kompozisyon örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yanlış konulu kompozisyon örneği,
  Yanlış hakkında kompozisyon metni,
  Yanlış ile ilgili kompozisyonlar

  Yanlışı gören ve elini uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur -kompozisyon

  Erdemli, şahsiyetli, kültürlü insan denilince Sorumlu İnsan akıllara gelir.Nedense iyi insan- kötü insan kavramlarını ve bunun ayrımını da bu toplumun doğru yaptığı kanaatinde değilim. İnsan olmak, başlı başına bir güzellik ve zaten bütün erdemleri taşıması gereken varlık. Ne var ki, insanı ifade ederken, kullanılan birçok sıfat söz konusu ve bu yakıştırmalar ne kadar gerçeği ifade ediyor? Bunun ölçüsü ne olmalı acaba?
  İnsan Olmak! Büyük bir nimet elbet Ancak insanın insan olarak özelliklerini muhafaza edebilmesi ve hele vasıflı bir insan olarak kalabilmesi çok kolay olmasa gerek Bu herşeyden öne insana, hayata ve tabii ki insan hayatına değer vermekten geçiyor sanırım Bu da meselelere daha ciddi ve sorumlu bakmaktan geçse gerek Mesela; ”Bir çiviyi bile basite alma, zira bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit de bir vatanı kurtarır” sözü üzerine epeyce düşündüğümü hatırlıyorum
  İnsan, sorumluluk, ciddiyet İnsan düşününce bunların önemini anlayabiliyor da, insan gibi en mükemmel varlık söz konusu iken, acaba niçin kötülük ve yanlışlıklar da söz konusu olabiliyor? İnsanın olduğu yerde birçok güzelliğin olması zaten mümkünse de, yanlışların olması da kaçınılmaz galiba Çünkü, yaradılış böyle! Öyleyse insan olan, insana yakışan, insana yakışır düşünüp, insana yakışır yaşamak Peki yanlışlıklar? Tabii onlara da düşmeme gayreti gerekiyor Peki bu yeter mi? Herhalde yetmezZira, insan tek başına değil, bir toplumun içinde yaşıyor Öyleyse diğer insanların veya toplumun yanlışları da insanı etkileyebilir sonucuna varabiliriz Toplumdaki güzel örnekleri hemen almak gerektiği gibi, insanlardaki yanlışarı durdurmak veya kötü sonuçları engellemekadına da birşeyler yapmak insani bir görev Bu görevi yapmak da tabii insanca olmalı!
  Bu durumda, bir insanının yanlışı onunla sınırlı kalmayıp, toplumu-toplumdaki diğer insanları da etkilediğine göre, yanlış yapan insan sadece kendine değil, bu topluma karşı da yanlış yapmaktadır Öyleyse, insan suçlu olmamak için, suç işleyen birine engel olmakla da görevli addetmeli kendini
  İnsan olana asgariden doğrudan yana taraf olmak yakışır”Yanlışa küfredeceğine bir mum da sen yak” sözü yanlışa rıza götermemeyi ifade eder .
  ”Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır” ölçüsü de bunun için olsa gerek
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Mart 2011

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur

  İnsanoğlu bütün gücüne, kudretine ve iradesine rağmen zaman zaman yersiz isteklere ve zaaflara düşmekten kendini alı-koyamayan bir varlıktır Ruhumuzun derinliklerinde, doldurulamayan nice boşluklar, karanlık taraflar vardır İnsan, bunların pençesine düşmeye görsün; bir anda yanlış eğilimlerinin ve zaaflarının kurbanı olur Küçük çıkarlarını tatmin etmek isterken çok büyük kayıplara uğrar Toplum içindeki saygınlığını ve seçkin yerini kaybediverir Basit çıkarları ve kaprisleri uğruna hayatları mahvolmuş nice insanlar vardır.
  Hayatımızın her anında hislerimizin ve kaprislerimizin esiri olmaktan kurtulmak için aklın bilinçli kılavuzluğu altında eğitimin, iradenin ve vicdanın kurtarıcı ışığına sığınmalı, basit çıkarlara kapılarak hem kendimize hem de topluma zararlı olmaktan sakınmalıyız.
  Sağlam karakterli, güçlü kişiler, olgun davranmaktan vazgeçmeyen, zayıf anlarının esiri olmayan insanlardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yanlışla ilgili kompozisyon Forum Tarih
Kaşlarla ilgili doğrular-yanlışlar Güzellik & Bakım 26 Kasım 2009
Benler ile ilgili doğru ve yanlışlar Genel Sağlık 22 Mart 2009
Guzellik ile ilgili Doğru bilinen yanlışlar Güzellik & Bakım 23 Şubat 2009
Göz" ile ilgili doğrular ve yanlışlar Genel Sağlık 11 Ocak 2009
Mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar Şifalı Bitkiler 26 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş