Yanlış Hareketler ve Oturuş Şekli

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yanlış Hareketler ve Oturuş Şekli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yanlış Hareketler ve Oturuş Şekli

  [​IMG]

  İdeal Oturuş ve Duruş Şekli

  [​IMG]

  Oturuş ve Klavye Kullanımı

  [​IMG][​IMG]

  Basit Egzersizler

  Bilgisayar kullanıcılarını uzun bir zaman sonra bekleyen tehlikelerden bazıları:

  Disk Kayması
  Boyun Fıtığı
  Bel Fıtığı
  Bilek,Diz ve Dirsek Kireçlenmesi
  Omuz ve Boyun Tutulması
  Sizi bekleyen ve eğer önemsenilmezse mutlaka başınıza gelecek olan bu felaketlerden korunmak için aşağıdaki hareketleri mutlaka yapınız.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]Sırt ve Omuz Egzersizleri

  Ayağa kalkınız ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omzunuzu kavrayınız.Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettiriniz.


  [​IMG]
  Baş ve Boyun Egzersizleri

  Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettiriniz. Başlangıçta kendinizi zorlamayınız.Gün geçtikçe ve Boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.


  [​IMG]

  [​IMG]


   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bilgisayar ve Sandalye Egzersizleri
  Resimde görmüş olduğunuz hareketleri her iki saatta bir kez mutlaka yapınız. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  MASA BAŞINDA ÇALIŞANLARA EGZERSİZLER

  Özellikle bilgisayar kullanıcıları, hareketsizlik, stres ve yoğun iş temposu gibi nedenlere bağlı olarak boyun ve omuz ağrıları, kas sıkışmaları ve kireçlenme sorunları yaşayabiliyor.

  Uzun süreli bilgisayar kullanımının etkilerinden korunmak istiyorsanız, işte size önerilerimiz...

  Egzersiz: Kan akışını arttırmak için, çalışmaya başlamadan önce, el, kol ve omuzlarınızdaki kaslarınızı çalıştıracak basit egzersizler yapın.

  Adaptasyon: Çalışma alanınızı, sizi en çok rahat ettirebilecek hale getirin. İş rutininiz sırasında, hareketlerinizi kısıtlayabilecek, sizi rahatsız eden engelleri ortadan kaldırın. Çalışırken, vücudunuzun pozisyonuna dikkat edin: kötü otuma şekli, klavye ve fare kullanımı sırasında ellerin ve bileklerin uygunsuz yerleştirilmesi ve bilgisayar ve parçalarının yanlış yükseklik veya kurulumda olması, zamanla çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

  Dönüşüm: İşlerinizi bir döngü halinde yapın. Örneğin: 3 saat aralıksız bilgisayar kullanıp, daha sonra 2 saat dosyalama, telefon görüşmeleri ve başka işlemlerle uğraşmaktansa; bilgisayar, dosyalama, bilgisayar, telefon, şeklinde, bilgisayar başında geçireceğiniz zamanı bölümlere ayırmaya çalışın.

  Mola: Bilgisayar kullanırken, en fazla yarım saatte bir, birkaç dakikalık aralar verin. Kollarınızı, omuzlarınızı, boynunuzu ve sırtınızı esnetecek hareketleri düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

  Durma: Çalışmanız ağrıya neden olmaya başladığında, mutlaka çalışmayı bırakın. Şunu unutmayın: rahatsızlık geliştikten sonra yaşayacağınız iş kaybı, ağrı veya zorlanma anında vereceğiniz aradan çok daha uzun olacaktır
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş