Yanlış gözlük kullanımı göze zarar veriyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yanlış gözlük kullanımı göze zarar veriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - Gözlüklerin sık aralıklarla açılıp, düz bir zemine konulan saplarının düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor.

  Gözlüklerin yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.
  Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Umut Akbaş, Online Sağlık'a (www.onlinesaglik.com) yaptığı açıklamada, "Yanlış gözlük kullanımı gözde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle gözlük kullanan vatandaşların, gözlük takarken bazı kurallara uyması, bazı alışkanlıkları edinmesi gerekmektedir" dedi.

  Dr. Umut Akbaş, gözlüğü takıp çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kılıfına ve kılıfsız olarak cebe, çantaya konulurken ortaya çıkan bazı zorlamaların gözlüğün ayarlarını ve ömrünü etkileyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Oluşan deformasyonlar hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hoş olmayan, olumsuz sonuçlar doğurur. Deforme bir gözlük cilde pişik ve kızarıklık gibi zararlar verir. Çerçevedeki kaykılmalar kulak arkası, şakaklar ve burun üzerinde ağrı oluşturur. Görme fonksiyonlarını etkiler. Astiğmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye, yorgunluğa ve baş ağrısına sebep olabilir. Yani gözlüğün yanlış kullanımı, buna bağlı olarak ortaya çıkan deformasyon, ciddi göz bozukluklarına neden olabilir."

  Tüm bu olumsuzlukları gidermek için gözlük kullananların gözlüklerini kullanmadıkları zaman dıştan sert içten kadifemsi koruyucu bir kılıfla muhafaza edilmesi gerektiğini anlatan Dr. Umut Akbaş, ayrıca gözlük saplarının açılıp, düz bir zemine konularak, sapların düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi. Akbaş, sap açıklarının gövde ile tam dik açı oluşturmasının önemli olduğunu belirterek, "Sap vidalarının gevşemesi, sapların camlara çarparak çizik ve matlık oluşmasına sebep olacaktır. Camlarda silmekle çıkmayan lekeler, özel temizleyicilerle çıkarılmalıdır. Bunlar temin edilemezse şampuanla camlar ovalanır. Bol su ile durulanarak tekrar bezle kurulanır. Gözlüklerin en çok yanlış silme ve temizleme nedeniyle deforme oldukları unutulmamalıdır. Gözlük, yüze takıldığında burun köprüsünün tam ortasından dikine bir düzlem bulunduğu var sayılarak, sağ ve sol gövdelere bakıldığında her iki tarafa simetrik olmalıdır" açıklamasında bulundu.

  Gözlüğün sap uzunluklarının uçları ve büküm yerlerinin kişinin yüz yapısına uygun olması gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Umut Akbaş, menteşe ve cam vidalarının uygun sıklıkta olması gerektiğini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yanlış gözlük kullanımı Forum Tarih
Aydınlatma araçlarının yanlış kullanımının göz sağlığına etkileri nedir kısaca Genel Sağlık 4 Şubat 2017
Teknolojik ürünlerin yanlış kullanımı sonucunda hangi sorunlar yaşanır kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar hakkında bilgi Cilt Hastalıkları 23 Ocak 2017
Namazda Kur'an'dan bir miktar okumak farzdır doğru mu yanlış mı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Mart 2016
Teknolojik ürünlerin yanlış kullanımının doğaya zararları? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş