Yanlış Ayakkabı Giymenin Neden Olduğu Hastalıklar

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yanlış Ayakkabı Giymenin Neden Olduğu Hastalıklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yanlış Ayakkabı Giymenin Neden Olduğu Hastalıklar
  Yanlış Ayakkabı Giymenin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?


  Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Yalın Dirik yanlış ayakkabı seçiminin getirdiği rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

  Çekiç parmak: Parmaklar ayakkabının ucuna doğru itildiğinde biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan şekil bozukluğu ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur.

  Nasır oluşumu: Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla nasır oluşur. Daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür.

  Ayak bileği incinmeleri: Yüksek topukla ayakkabı giyenlerde vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve kişi parmak ucunda yürüyormuş gibi olur. Ağırlığı destekleme alanı daraldığı içinde dengenin çabuk bozulması sonucu düşme ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmeler meydana gelebilir.

  Bacak ağrısı: Yüksek topuklu ayakkabı zamanla baldır kaslarında kısalmalara neden olur. İlaveten vücut ağırlık merkezinin çne kayması nedeniyle bacak kaslarında aşırı zorlanma ve ağrılar görülebilir.

  Diz ağrısı: Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde ağrı ve ileri yaşlarda kireçlenmelere neden olur.

  Bel ağrısı: Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması belde kavis artışına neden olur. Bu da bel kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı yapar. Fazla kilolar bu ağrıyı daha da çoğaltır.
   

Bu Sayfayı Paylaş