Yangın söndürme yöntemleri yangını nasıl söndürür

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yangın söndürme yöntemleri yangını nasıl söndürür konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yangın söndürme yöntemleri yangını nasıl söndürüyor,
  Yangın söndürme yöntemleri,
  Yangın söndürme yöntemleri yangın nasıl söndürülür,
  [​IMG]

  Yangın Söndürmede Kullanılan Yöntemler

  Soğutarak Söndürme


  Su ile soğutma
  Soğutarak söndürme prensipleri içinde en çok kullanılanıdır. Suyun elverişli fiziksel ve kimyasal özelliği yanıcı maddeyi boğma (yanan cismin su içine azaltabilir.Sonucu oksijeni azaltma) ve yanıcı maddeden ısı alarak yangının söndürülmesinde en büyük etken olmaktadır. yangın üçgenini oluşturan ısı oksijen ve yanıcı maddeden ısının düşmesi ve oksijenin azaltılarak söndürülmesinde en etkili söndürücüdür. Su yangın yerine kütlesel olarak gönderileceği gibi püskürtme lensleri ile de gönderilebilir.

  Yanıcı maddeyi dağıtma
  Yanan maddenin dağıtılmasıyla yangın nedeni olan yüksek ısı da bölünür, bölünen ısı düşer ve yangın yavaş yavaş söner. Akaryakıt yangınlarında bu tip söndürme yangının yayılmasına neden olacağından uygulanmaz.

  Havayı keserek söndürme

  Örtme
  Katı maddeler (kum, toprak, halı, kilim vb) ve kimyasal bileşikler (köpük, klor, azot vb) kullanılarak yanan maddenin oksijen ile temasının kesilmesi ile yapılan söndürmedir. Akaryakıt yangınlarına örtü oluşturan sentetik veya protein esaslı foam köpüğü kullanılmaktadır.

  Boğma
  Yangının oksijenle temasının kesilmesi veya azaltılması amacıyla yapılan işlemdir. Özellikle kapalı yerlerde oluşan yangınlara uygulanır.

  Yanıcı maddenin ortadan kalkması
  Yanma koşullarından olan yanıcı maddenin ortadan kalkması sonucu yangının söndürülmesidir.

  Söndürmede kullanılan araç ve malzemeler

  Su
  Su, yangın söndürmede yaygın olarak kullanılır. Küçük yangınları söndürmede nemli battaniye ve nemli gazete kullanılabilir. Su özellikle A tipi yangınlar için (katı) çok iyi bir söndürücüdür. Ancak elektrikle temasın olduğu durumlarda çarpılma riskine karşı su kullanımından kaçınılmalıdır.

  Kum
  Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır. Kullanma anında kumun yanıcı maddeyi tamamen örtmesi sağlanmalıdır. Oldukça emniyetli bir yangın söndürme metodudur.

  Karbondioksit gazı (CO2)
  Yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesini sağlar. Havadan 1,5 kat daha ağır sıvı halden gaz haline geçişte -78 derece olan boğucu bir gazdır. Genellikle çelik tüplerde basınç altında sıvı halde tutulur. Bu gazla açık alanlarda ve hava akımının olduğu yerlerde yangının söndürülmesi oldukça zordur.

  Kuru kimyevi toz PKP (Potasyumbikarbonat)
  Yangın söndürmede kullanılan etkin maddelerden birisi de kuru kimyasal tozdur. Kimyasal tozun cinsine göre A,B,C sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir. Aşırı sıcaklıktan (tahta, kumaş, araba lastiği gibi maddelerde) oluşan yangınlar, sıvıların (benzin ve türevleri) tutuşmasından çıkan yangınları ve yanıcı gazların (havagazı, doğalgaz vb.) basınç altında çıkmasından oluşan yangınların söndürülmesinde kullanılmaktadır.

  Köpük
  Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar.Ve yangını söndürür.Kaplanan bölge güvenli bölgedir.

  HFC-227
  HFC-227, Halon 1301 gazinin kullanımının yasaklanması sonrasında piyasaya sürülen ve en yaygın kullanımı olan Halon alternatifi bir gazdır. Yangında önemli rol üstlenen kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir. Özellikle A (katı) ve B (parlayabilen sıvılar) için idealdir. Kimyasal adı heptafluropropan olup, FE227 olarak da anılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yangın söndürme yöntemleri Forum Tarih
Yangın Söndürme Yöntemleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 10 Nisan 2011
Yangın Söndürmede Kullanılan Yöntemler Araçlar ve Malzemeler Diğer Mesleki Bilgiler 20 Ekim 2012
İtfaiyecilerin Yangın Söndürmede Kullandığı Araçlar Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 5 Ocak 2012
Gemilerde Yangını Söndürme Sistemleri Özellikleri Hava ve Deniz Taşıtları 26 Aralık 2008
Yangınlar neden çıkar? Sorular ve Cevaplar 7 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş