Yanaz Köyü Merkez Bartın

'Bartın Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yanaz Köyü Merkez Bartın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yanaz Köyü - Yanaz Köyü Hakkında - Yanaz Köyü Tanıtımı - Yanaz Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köy yakınlarında eski medeniyetlere ait bir kaç kalıntı bulunmaktadır. Ancak bunlar hakkında kapsamlı bir arastırma mevcut değildir.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber yaslıların anlattığına göre Bizans döneminde burada kalan Bizanslılarla Türkler iç içe yaşamak zorunda kalırlar.Daha sonra zamanla kendi aralarında sürekli kavga etmektedirler.Bu nedenle buradan birgün tamamı Avrupa ülkelerine göç ederken burada yasayan Türkler bunları harman yanı yokuşu denen yere kadar uğurlarlar.Bu yakın ilgiyi gören Bizanslılar geri dönerek bunlar nekadar Yavuz Türklermiş derler.Bu Yavuz kelimesi zamanla Yanaz ismine döneşerek şuan ki köyün ismini almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri arasında şunlar vardır: Köyde Türkiye'nin diğer yörelerinden farklı olarak Kurban Bayramı 4. günden bir gün sonra kutlanmaktadır. Bayram arefesi akşamı köydeki gençler toplanarak ev ev gezerler. Her evin önünde, o ev sahibine yazılan manileri okurlar ve "helesa" diye bağırırlar. Ev sahibide onlara helva ya da yumurta ikram eder. Ayrıca sıcak geçen Kurban Bayramlarında köy meydanında güreşler düzenlenir ve pehlivanlar altınla ödüllendirilir.Kurban arefesi sabahı erkekler toplanır ve köy kabristanına gider. Mevlit okunduktan sonra herkes getirdiği gözlemeleri paylaşır.

  Coğrafya

  Bartın merkezine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 725
  1997 690

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün tarlalarının kısmen istimlakıyla 1995 de Bartın 1.Organize Sanayi Bölgesi(OSB) alanının 1/3 bölümü olusmustur ve köy halkına geniş istihdam sağlanmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yanaz Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş