Yanalerik Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yanalerik Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yanalerik köyü bilgileri - yanalerik köyü tanıtım - yanalköyü resimleri  Yanalerik, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmanlı kültürü içerisinde yıllar boyunca kendi öz kültürünü muhafaza edebilmiş, örf ve adetlerine bağlı şirin bir köydür.bir rivayete göre arapsoyundan olduğu bir rivayete göre de oğuzlarun soyundan geldiği söylenir.köydeki sahipsiz mezar tasları köyun cok gecmişi olduğu anlasılıyor.
  Kültür

  Köyde en çok külleme adında bir çeşit etli börek yapılmaktadır. Köydeki düğünler civar köydeki kişilerin gelmesiyle daha da zevkli hale gelmektedir. Özellikle gençlerin kral deresindeki maçları çok heyecanlı olmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında yaylacıların gelmesiyle köy ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Yaylacılar köyün sosyal olarak gelişmesine çok önemli katkılar sağlamaktadır.okulda ayrıca bir top sahası da vardır kendi capında.ama köyden bazı kesim insanlar okulda top oynanmasına karşıdır buyuzden bazen tatsız olaylar yasnmaktadır.köyün suyu boldur her eve hatta evin içine kadar çesmeler yapılmktadır.yazları gençler ırmağa gidip serinlemektedirler.hatta bazen köy halkı da gittigi olur bir de keçi keserler ve keyfini cıkarırlar
  Coğrafya

  Adana iline 110 km, Kozan ilçesine 30 km uzaklıktadır. içinden göksun ırmağı geçer, eriği ünlü olmasının yanında hertürlü meyve sebze yetişmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 310
  1997 360
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yanalerik Köyü Kozan Forum Tarih
Yanalerık İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Yanalerık Arapuşagı İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş