Yan Yollar - Hasan Ünal Nalbantoğlu

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yan Yollar - Hasan Ünal Nalbantoğlu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yan Yollar - Hasan Ünal Nalbantoğlu - Kitap Özet

  Kitap Özet


  Türkiye'de sosyal bilimlerin usta hocalarından Hasan Ünal Nalbantoğlu, sosyal teorinin sapaklı yollarının bilgisinden öte, asıl, eleştirel düşünce tutkusunu ve özenini öğretir. Onun metinlerindeki ince kavram ve dil işçiliği, düşüncenin araçsallaştırılmasına ve yüzeyselleşmeye karşı bir uyarıdır.
  Nalbantoğlu'nun Arayışlar derlemesi, sosyal teoriyle, kültür endüstrisiyle, bilimle ilgili meselelerin ana yollarında seyrediyordu. Elinizdeki derlemede de bu ilgiler eksik değil; sözgelimi sivil toplum, kamu alanı gibi revaçtaki kavramların sorgulanması söz konusu.Ancak Yan Yollar'daki yazılar daha ziyade mimarlık, edebiyat, dans, müzik gibi özgül temalar ve pratiklerle meşgul oluyor. Bu alanlara emek pratikleri olarak bakıyor, eyleyicilerinin “bedencan ve zihin dinamikleriyle” ideolojik söylemlerini mercek altına alıyor.

  “Bu mesele, sorun ve konuları bir ‘uzman' gayretkeşliğiyle değil, bir amatore tutkusuyla” ele aldığını söylüyor Nalbantoğlu. Temalara uygun olarak, sosyal teorinin serinliğiyle edebî zevki birleştiren yazılar…

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Yan Yollar
  Hasan Ünal Nalbantoğlu
  · İletişim Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9789750507397
  · Sayfa Sayısı : 567
  · Etiket Fiyatı : 29.00 TL
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş