Yan etkisi olmayan güvenli ilaç yoktur.

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yan etkisi olmayan güvenli ilaç yoktur. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Göknur Aktay hiçbir yan etkisi olmayan yüzde 100 güvenli ilaç olmadığını söyledi.

  Prof. Dr. Göknur Aktay 14 Mayıs Eczacılar Haftası münasebetiyle bir açıklama yaptı. İnsanoğlunun çevresinde kendisine zarar verebilecek her şeye karşı temkinli davranması ve uyanık olmak zorunluluğu olduğunu söyleyen Prof. Dr Aktay tarihe 'talidomit faciası' olarak geçen ve 1961 yılında ABD ve Avrupa'da 10 bin civarında bebeğin sakat doğumuyla sonuçlanan felaketi hatırlattı. Aktay "Bu facia insanoğluna ilaç kullanırken daha çok uyanık olmak zorunda oldukları konusunda en büyük uyarı olmuştur. Bu ilaç gebe sıçanlarda yapılan deneysel çalışmalarda son derece güvenli bulunduğu halde gebe kadınlarda kullanımı sonucunda fok balığına benzeyen ve fokomeli olarak bilinen kısa kol ve bacakları olan bebeklerin doğumuna yol açmıştır. Talidomit dünyada pek çok ülkede farmakovijilans komisyonlarının kurulması için bir milad olmuştur" ifadesini kullandı.
  Hastaların gıda veya herhangi bir madde kullanımına bağlı acil durumlarda Türkiye'nin her yerinden il kodu çevirmeden doğrudan 114'ü arayabileceklerini belirten Aktay vatandaşları ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmaya çağırdı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - etkisi olmayan güvenli Forum Tarih
Çimlenmede etkisi olmayan ışık niçin büyümede etkilidir Eğitim Bilgileri 25 Kasım 2013
Yan Etkisi Olmayan Bir Ilaç; Hastalar Risalesi Risale-i Nur Külliyatı 20 Nisan 2010
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Çevre yasası hazırlarken çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberlerin etkisi Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Dinlerin milletlerin edebiyatına etkisi kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş