Yanıklar Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yanıklar Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Yanıklar Köyü - Yanıklar Köyü Hakkında - Yanıklar Köyü Tanıtımı - Yanıklar Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: RÜSTEM KOYUNCU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(252) 633 63 15

  Cep Telefonu:
  0542 301 43 77

  Yanıklar, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Antalya'da iki pehivan güreşirken biri diğerini ateşe atmıştır.O zaman ki yasaya göre suçun af olması icin birkaç köy ileriye gitmek gerekliymiş rakibini ateşe atan pehlivan istedikleri gibi bir kaç köy geçerek havasıyla suyuyla bir eşi benzeri bulunmayan doğa harikası yere gelir ve oranın adını YANIKLAR olarak adlandırır.

  Kültür

  Yanıklar köyünün yöresel en ünlü yemeği arabaşı corbası ve keşkeğidir.Yanıklar Köyü ahalisi yörük kökenli olup Sunnidir. Köy yaşantısında ve özellikle düğün ve bayramlarda Anadolu köy yaşamının tüm öğeleri görülebilir. Köyde 2 adet yoğunluğu İngiliz olmak üzere ecnebi yerleşimi vardır.

  Coğrafya

  Muğla iline 125 km, Fethiye ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köyün içinden Kargı Çayı geçmekte olup, köyün tamamında imece usulü yapılan ark sulama sistemi vardır. Başta narenciye, turfanda sebze olmak üzere köyde hertürlü meyve sebze (Tropik özelliklere sahip olanlar dahil) yetişmektedir. Köyde Katlıç ve Akgöl olmak üzere 2 adet göl bulunmaktadır. Köyde dünyada sadece Türkiye'de yetişen Günlük ağacaı ormanı bulunmaktadır. Bu orman son derece geniş olup tam anlamıyla doğal kendiliğinden oluşan bir ormandır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2598
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde 2 adet tatil köyü bulunmaktadır. Tuana ve Botanic tatil köyleri başta Alman ve Rus olmak üzere her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yanıklar Köyü Fethiye Forum Tarih
Yanıklar Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Yanıklarda İlk Yardım - Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır Genel Sağlık 23 Ağustos 2011
Güneş yanıkları Nasıl Olur - Güneş yanıkları Nasıl Geçer ? Cilt Hastalıkları 20 Temmuz 2011
Türkler Yanıklar İlköğretim Okulu Alanya Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Temmuz 2010
Birinci Yanıklarda Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler 17 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş