Yamakasi Le Parkour Sporu

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda BaSKeTChi tarafından 20 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. BaSKeTChi

  BaSKeTChi Üye

  Yamakasi Le Parkour Sporu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  David Belle ve ekibi için Modern Zamanların Samurayları diyorlar. Damdan dama, kuleden kuleye, platformdan platforma atlıyorlar. Kısa süreliğine de olsa boşlukta uçuyorlar. Gösterilerinin adı Le Parkour. L’art du déplacement (Yer değiştirme sanatı) olarak da tanımlanan Le Parkour, son on yılda Paris sokaklarında, David Belle ve arkadaşları tarafından yaratıldı.

  Sporcuların sadece bedenlerini kullanarak şehirde var olan engelleri en kısa zamanda aşarak bir noktadan diğerine hareket etmelerini hedefliyor. İzleyenler hatırlarlar, aksiyon filmi Yamakasi’de en alasını yapıyorlardı. Bu hafta sonu David Belle’in ekibinden beş kişi Kanyon Alışveriş Merkezi’nde olacak. Cumartesi ve pazar saat 14:00, 16:00 ve 18:00’de Kanyon Urban Reflections Weekend organizasyonuyla katlar arasında uçacak, Kanyon’daki engelleri, kendi bedenlerini kullanarak en kısa sürede aşacaklar.

  Yer Değiştirme Sanatı, David Belle’in babasının icadı. Baba Belle, Vietnam Savaşı sırasında bir birliğin başındaymış. Emrindeki askerler kısa sürede bir yerden bir yere gitmesi gerektiğinden çözüm olarak Le Parkour’u bulmuş. Onlara sıçramayı, atlamayı, bedenlerini kullanarak engelleri aşmayı öğretmiş. David Belle de daha çocukken bu sporu babasından öğrenmiş. Onlar diğer baba ve oğullar gibi futbol ya da basketbol oynamaz, kuleler arasından zıplar, barlardan sallanır, her buldukları yükseltiden aşağı atlarlarmış.
  David Belle 14-15 yaşına geldiğinde bu spor onun hayatı olmuş. Babası olmadığı zamanlarda da antrenman yapmaya, Le Parkour’u geliştirmeye başlamış. Çalışma mekanı merkeze 20 km uzaklıktaki Paris banliyöleriymiş. Onu çalışırken gören gençler ne yaptığıyla ilgilenmeye başlamış. Onu taklit etmeye çalışanlardan bazılarını yanına alarak bir ekip oluşturmuş. Şu anda 10 kişiler. David Belle ekibi konusunda çok hassas. Sayının artmasını istemiyor. Az sayıda, birbirine bağlı bir ekipten yana. Hepsi ortalama dört yıldır birlikte. Ekibin bir parçası olmak için iyi bir fiziğe sahip olmak şart. Fiziksel kondüsyon çok önemli. Ondan sonra teknik çalışma geliyor. Günde dört saat çalışıyorlar. Isınma hareketleri ile başlıyorlar. Daha sonra kaslarını kuvvetlendiriyorlar. Ve başlıyorlar atlayıp zıplamaya... Le Parkour dışarıdan bakılınca ebelemece oyununa benziyor. Biri atlıyor, atlarken diğerini ebeliyor sonra ebe atlıyor, böyle sürüp gidiyor.

  PARİS DAMLARINDA ANTRENMAN

  Ekip bu sporu üç yıl önce profesyonel bir işe dönüştürmüş. Sinema filmlerinde, müzik kliplerinde rol alıyorlar. Ülke ülke gezip çeşitli organizasyonlar çerçevesinde gösterilerini yapıyorlar. Mesela 7 metreden aşağı atlayabiliyorlar. 16 metre uzağa uçuyorlar, 2 metre yükseğe sıçrayabiliyorlar. 16 metreyi duyunca şaşırıyor ve bunu nasıl yaptıklarını soruyoruz. Antrenman mekanlarının Paris damları olduğunu söylüyorlar. İlk aylarda birbirlerine yakın binaların damlarından damlarına atlıyorlarmış. Zamanla binaların arası açılıyormuş. Son noktada hız alarak atladıklarından 16 metrelik mesafedeki bir damdan diğerine sıçrayabiliyorlarmış. Peki ne zorları var? Bu sporu yapmalarının en önemli nedeni adrenalin. Bir engeli aşmanın verdiği haz ikinci planda geliyor. Korku derseniz, o da var: "Korkmazsak delice şeyler yapabiliriz. Ama ne kadar çok atlarsanız hissettiğiniz korku o kadar azalıyor" diyorlar.

  Antrenman yaparken müzik dinliyorlar ama gösteri yaparken kesinlikle hayır. Çünkü ayağın yere bastığı zaman, elin duvara vurduğu zaman duydukları ses çok önemli. O sese konsantre oluyorlar. Ve kendilerini dış dünyadaki bütün seslere kapatıyorlar.

  Yaşları ortalama 21. Yaşlanınca bu sporun eğitmeni olmayı planlıyorlar. Yaptıkları işin riskini fazla büyütmüyorlar. Sporun herhangi bir dalında da benzer riskler olduğunu söylüyorlar. Bugüne kadar bir yeri kırılan olmamış, küçük burkulmalara ise hepsi alışmış.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yamakasi Parkour Sporu Forum Tarih
Yamakasi Masters Java Java Oyunları 25 Ağustos 2009
Yamakasi Rüzgarın ÇocukLarını TanıyaLım Spor Videoları 20 Ağustos 2008
Yamakasi İnanıLmaz Spor Videoları 20 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş