Yalpankaya Köyü Kocaeli Sakarya

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalpankaya Köyü Kocaeli Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaeli Yalpankaya Köyü - Yalpankaya Köyü Hakkında - Yalpankaya Köyü Tanıtımı - Yalpankaya Köyü Resimleri

  Yalpankaya, Sakarya ilinin Kocaali ilçesine bağlı bir köydür.

  Muhtarlık : Bilgi yok

  Tarihi

  Yalpankaya köyü 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı sonrası Karadeniz bölgesinden göç edenler tarafından 1880’ li yıllarda kurulmuştur.

  Zamanla köyü ilk kuranların yakınlarının da gelmesi ile köy nüfusu artmıştır. Köye ilk gelenlerin Ordu (Fatsa) ve Giresun (Görele)’den geldikleri bilinmektedir. Hatta köyün iki yakasından bir tarafı halk arasında “Ordulu mahallesi” diğer tarafı “Elevi mahallesi (Görele’nin eski adı) olarak isimlendirilirken yakın zamanda “Elevi” mahallesi Görele Köyü olarak resmen ayrılmıştır. Bununla birlikte Osmanlı-Rus savaşında göç edenlerin tam olarak nerden buraya geldikleri bilinememektedir.

  Kültür

  Köy karadeniz kültürünü benimsemiştir.

  Coğrafya

  Sakarya iline 70 km, Kocaali ilçesine 17 km uzaklıktadır.Köyümüz bir dağ köyü özelliğine sahip olmakla birlikte bir bakıma yayla köyü tanımlaması da köyümüz için doğru bir ifade olabilir.Önceleri ormanlık olan arazilerin zaman içerisinde “açılarak” fındık dikilmesi ile hemen tamamı fındık bahçeleri ile kaplanan köy, tam bir yeşillik cennetidir. Köyümüzden Karadeniz`in görülmesi ise yeşille-maviyi buluşturan görülmeye değer renk oyunları oluşturur.

  Burada tabiatı doğrudan hissedersiniz. Şehir hayatındaki insan yağmurun gelişini, tepeleri sis kaplamasını, sislerin alçak yerlerden yükseklere veya bir başka yere doğru mevzi değiştirmesini ne anlayabilir nede hissedebilir. Oysa burada meteorolojik hadiseleri saatler hatta günler öncesinden sezip, hissedip, takip edebilirsiniz.

  Geceleri şehir ışıklarından, kirli havadan uzaklaşıp sadece samanyolunu ve serapa semaya dağılmış yıldızları seyre dalıp gökyüzündeki muhteşem seremoniye vokalistlik yapan çekirge seslerini duyarsınız. Çiğseler üzerinize size tabiatın bir parçası olduğunuzu hissettirerek alenen düşer. Burada geceler şiir kadar güzel manzara müzik kadar canlıdır. Siz bu arada çayınızdan yudumlayıp manzaranın keyfini çıkarın.

  Köyümüzde, geniş yapraklı ağaçlardan; meşe, kayın, gürgen, kestane, kavak, ıhlamur ve çınar, iğne yapraklı ağaçlardan; sarıçam, kızılçam, karaçam, fıstık çamı, selvi türleri ile onlarca değişik ağaç bulunmaktadır.

  Daha eskilerde kiraz, ceviz ve armudu meşhur olan köyümüzde şu an kiraz ve ceviz pek bulunmuyor. Maalesef odununun değerli oluşundan kesilip yok edilmiş canım kirazlar ve cevizler. Ancak buradaki çeşitlilikte armut bulmanız ve tatmanız başka yerde mümkün mü bilmiyorum. Onlarca çeşit armut bulmanız burada hala mümkün. Ayrıca erik, elma, dut, döngel, taflan, Trabzon hurması, incir, üzüm gibi meyveler bulunmakla birlikte bunlar ticari anlamda değerlendirilmez.

  Meyveler yoldan gelip geçen herkes tarafından tadımlık yenebilir ve bu adeta kural gibidir. Kimse bunu yadırgamaz. Kestane ise mevsiminde bol miktarda bulunabilir. Bahar aylarında fındık bahçelerinde Dağ Çileği veya diğer adıyla “Osmanlı Çileği” bulmanız mümkün ki tatmayan, tarifinden lezzetini anlamaz.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 367
  1997 - 429

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genellikle Fındıkcılık büyük safhadadır hayvancılık ve tarım köylünün kendi ihtiyaçlarına yöneliktir.

  Köyümüzün temel geçim kaynağı fındık tarımına dayanır. Kestane ve az miktarda çilek toplanıp satılmakla birlikte bol ve çeşitli miktarda yetişen armut ticari bir ürün olarak değerlendirilmez. Bir-iki tavuk üretim çiftliği yeni ekonomik denemeler olarak düşünülebilir. Hayvancılık ise ihtiyaca yönelik ve giderek azalmaktadır. O kadar ki artık tereyağı pazarda satılıp yerine margarin alınmakta.

  Ayrıca yiyecek kadar sebze yetiştiriciliği ve meyve ağaçları olup yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bunlar ekonomik olarak değerlendirilmezler. Aslında bu coğrafyada alternatif veya ek ürün olarak çilek, kivi, mantar, ceviz yetiştirmek pekâlâ mümkündür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, (5 sınıf) ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır , kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur , sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon(Adsl dahil) vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalpankaya Köyü Kocaeli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş