Yalova Çiftlikköy İlçesi

'Yalova Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yalova Çiftlikköy İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÇİFTLİKKÖY

  TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

  Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Çiftlikköy’ün bilinen ilk adı

  Pylaidir. Yörede Helenistik çağdan Bizans Çağına kadar çok sayıda ve değişik zamanlara ait yazıtlar ele geçmiştir. Tarihte adına ilk kez 4. yüzyılda rastlanmaktadır. Adı Bizans Kroniklerinde sık sık geçen bu yerleşim merkezinin ilk epigrafik kanıtı 8. Yüzyıla aittir.

  Attaliota tarafından yahut Pylon astü olarak gösterilen şehir 11. ve 12. Yüzyıllarda önemli bir rol oynamıştır.Bizans İmparatorlarının burada saraylarının bulunduğu ve İstanbul’dan bu kıyılara geldiklerinde buradan karaya çıktıkları anlaşılmıştır. Iustinianos devrinde ise Hersek-İznik yolu daha büyük önem kazanmaktadır.İmparator Adapazarı civarında köprü yapımı sırasında Kadıköy- Gebze arasındaki iskelelerin birinde karaya çıkmaya ve buradan iznik’e gitmeye başlamışlardır. İşte bu olaylar Körfezin güneyindeki diğer sahil kentleri ile birlikte Pylai kentinin de büyük gelişme göstermesine neden olmuştur. Bizans teşrifat kitaplarında imparatorların Pylai’da karaya çıkmalarında yapılan bütün törenler ayrıntıları ile anlatılmaktadır.

  11. Yüzyılda 1. Haçlı Seferlerinde Latin ordularının bir kısmının buradan geçtiklerini görüyoruz. Roma ve Bizans döneminin bu bölgedeki varlığı yazılı belgelerin dışında bazı buluntularla da kanıtlanmaktadır.

  1325 yılında Osmanlı Egemenliğine geçen köy bu dönemde Karakilise veya Kadıçiftliği olarak adlandırılmıştır. Köy 93 harbinden sonra Bulgaristan’in Şumnu kasabasının Yenice, Teke, Makop, Bulanık, Pravada, Elasaki ve diğer köylerinden gelenlerce iskan edilmiş 1923’lerde kafkaslardan gelen göçmenlerde burada iskan edilmişlerdir.

  Köyleri

  Burhaniye Köyü

  Çukurköy

  Denizçalı köyü

  Dereköy

  Gacık köyü

  İlyasköy

  Kabaklı köyü

  Kılıç köyü

  Laledere köyü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalova Çiftlikköy İlçesi Forum Tarih
Yalova - Çiftlikköy - Aksa Anadolu Teknik Lisesi Anadolu Meslek Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Yalova - Çiftlikköy - Çiftlikköy Atatürk Anadolu Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Yalova - Çiftlikköy - Çiftlikköy Mustafa Kemal Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Yalova - Çiftlikköy - Çiftlikköy Mustafa Kemal Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Sultaniye Mahallesi Köyü Çiftlikköy Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş