Yalmanlar Köyü Ovacık Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalmanlar Köyü Ovacık Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ovacık Yalmanlar Köyü - Yalmanlar Köyü Hakkında - Yalmanlar Köyü Tanıtımı - Yalmanlar Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


  Yalmanlar, Tunceli ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy, Kör Abasan olarak nitelendirilen aşirete mensup insanların yaşadıgı oldukça daglık bir bolgeden oluşmakla birlikte Kırmançki'de ismi Lirtik olarak geçmektedir. Köyde yaşayan halkın din inancı Alevi, konuştuklar dil Kırmançki'dir. Zaten endilerini Kırmanç olarak nitelendirmektedirler. Dersim Alevi inancı oluşturan ziyaretlerden oan Buyer Baba gölü bu koyde bulunmaktadır.1990 yılında boşaltılmış olup şu an koyde hayat yoktur. Göçmek zorunda kalan köylüler genellikle Erzincan'ın Çağlayan bölgesinde yaşamaktadırlar. Yaşlıların anlatııklarına göre Seyit Rıza ile ataları aynıdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Tunceli iline 70 km, Ovacık ilçesine 65 km uzaklıktadır. Munzur dagının en yuksek bolgelerinde kurulmuş olup engebelli bir yapıya sahiptir ve dolaysıyla toplu bir yerleşim söz konusu değildir. Pülümür ilçesine sınır köyü oluşturur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklim dolayısıyla ve yüksekliğinin çok olması dolayısıyla bitki örtüsü karasal bitki örtüsünü oluşturan kısa boylu otlardan oluşur.

  Nüfus : Bilgi yok

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş