Yalmanlı Köyü Seyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalmanlı Köyü Seyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yalmanlı köyü bilgileri - yalmanlı köyü tanıtım - yalmanlı köyü resimleri  Yalmanlı, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Alevi köyüdür. 1700 yıllarında Suriye'den geldikleri bilinmektedir. Adana'nın en eski köyleri arasındadır. Köyün yerleşik düzene geçmesinde köyün toprak ağası olan Diyap ağa oğlu Yusuf Ağa köylülere hiç bir ücret almadan onlara toprak hibe etmiştir.Yusuf ağa 1937 yılında vefat etmiştir.Kendisinin hibe ettiği Köy mezarlığında defnedilmiştir.O zaman ki Deyüp lakabıplı ağaların torunları Günümüzde AKTAY ve AKDOĞAN soyismi ile yaşamlarını sürdürmektedirler.Aşağıda göreceğiz gibi 25 yıl muhtarlık yapan Haydar AKDOĞAN Deyüp ailesindendir.
  Kültür

  Akdeniz mutfağı lezeti mevcutur.Halk arapça konuşmasına rağmen resmi dili Türkçedir. Köy halkı gelenek ve göreneklerini geçmişten günümüze kadar aynı şekilde sürdürmektedir. Köyde pişirilen en önemli yemekler arasında içli köfte meşhurdur.

  Coğrafya

  Adana iline 9 km, Seyhan ilçesine 9 km uzaklıktadır.Seyhan ilcesi Saydam Cad. Özbirlik dolmuş duraklarından her yarım saatte bir köye minübüs vardır.Burada bir husus belirtmek faydalı olur maalesef şehir merkezine en yakın köy olmasına rağmen seyhan ve büyükşehir belediyelerinden hiç hizmet alamamaktadır özellikle altyapı,temizlik ve yolları maalesef yoktur. Eğer bu yazıyı okuyan bir yetkili olursa bu sorunlarla ilgilenmesini istemekteyiz.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Toprakları çok verimli % 100'ü sulak arazilere sahiptir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 745
  1997 780
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle Narenciye yetiştirilmektedir. Yaz aylarında şeftali,erik,kayısı ve sebze üretimi yapılmaktadır. Köy halkının %50'u çiftçilikle, %40'i ise kentlerde serbest olarak işçi veya ticaret işleriyle uğraşmaktadır,%10' Yurt Dışında Yaşamlarını Sürdürmektedirler.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2 defa sayılgan ailesinden aday gösteilmiş olup 2 sinde de kazanamamışlardır.29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Zeki AYAN tekrar aday olmuş ve diğer Muhtar adayı Mehmet Güvender'in aday olmasına rağmen yine de Zeki Ayan farklı oy la birlikte köyümüzün muhtarı olmuştur. Yalmanlı köyünün Zeki Ayan'a güveni 20 yıldır daima hep taze kalmıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.İlk öğretim okulunda toplam öğrenci sayısı 15 öğretmen sayısı ise 1 kişidir. Köyün hem içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon tamamlanmamıştır Ptt]] şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Hafta da 1 defa belediye ye ait çöp kamyonları gelmektedir. Halk bu işe çok tepkilidir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalmanlı Köyü Seyhan Forum Tarih
Yalmanlı İlköğretim Okulu Seyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş