Yalancı Mazı (Thujopsis Dolabrata)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yalancı Mazı (Thujopsis Dolabrata) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yalancı Mazı (Thujopsis dolabrata)
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Binominal adı: Thujopsis dolabrata
  Korunma durumu: Asgari endişe (LR/lc)
  [​IMG]

  Bilimsel Sınıflandırma


  • Alem: Plantae (Bitkiler)
   • Bölüm: Pinophyta (Açık tohumlular)
    • Sınıf: Pinopsida
     • Takım: Pinales (İğne yapraklılar)
      • Familya: Cupressaceae(Servigiller)
       • Cins: Thujopsis
        • Tür: T. dolabrata (Thunb. ex L. f.) Siebold & Zucc.
  Yalancı mazı (Thujopsis dolabrata), servigiller (Cupressaceae) familyasından Japonya'da endemik olan bir ağaç türüdür.

  Morfolojik Özellikleri
  15 m'ye kadar boylanır; kabuk ince, boz veya kırmızımsı kahverengi, uzunlamasına soyulur, tacı piramidal, dallar yukarıya doğru yükselmiş, dalcıklar 4-6 mm çapındadır. Yapraklar parlak, geniş, uca doğru sivrileşir, yan sürgündeki yapraklar yukarıya doğru yükselmiş, üst yüzü koyu yeşil yumurtamsı-mızrak şelinde, 4-7 x 1,5-2,2 mm, alt yüzünde beyaz bir stoma bandı yer alır, ucu yuvarlak, bazen eğridir. Kozalaklar 1-1,6 cm, tohum elipsoid 4-5 x 3-3,5 mm; tohum kanadı kalındır.
  İki varyetesi vardır:

  • Thujopsis dolabrata var. dolabrata: Güney Japonya'da bulunur. Sürgünler daha az dallıdır, yapraklar büyük, kozalak pulları sert ve kalındır.
  • Thujopsis dolabrata var. hondai: Kuzey japonya'da bulunur. Sürgünler sık dallıdır, yapraklar küçük, kozalak pulları az kalındır.
  Ekolojik Özellikleri ve Fenoloji
  Nemli, gölgeli yerleri sever. Yüksek hava nemi ister, yüksek pH veya düşük sıcaklıktan etkilenmez. Çok yavaş büyür, fideler birincı yılda sadece 3 cm büyürken, 6-10 yaşlarında 30 cm'ye ancak ulaşır. Herdem yeşil ağaçlardır. Tohumlar Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler bir evciklidir.

  Üretimi
  Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlarda çimlenme engeli yoktur. Yarı odunsu çeliklerle üretilir. Çelikler 5-8 cm uzunluğunda Temmuz-Ağustos aylarında ökçeli olarak alınır.


  Kullanımı
  Odunu, yumuşak, dayanıklı ve elastiktir. Su borusu, dolap yapımı ve gemi inşaatında kullanılır. Japonya'da değer verilen genellikle tapınakların etrafında kullanılan bir süs ağacıdır. İyi yağış alan, bol sulanan bahçelerde ancak yetişme imkânına sahip olur. Kuraklığa hoş görülü değildir.

  Kabuk
  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş