Yalancı Doğum Sancıları- Braxton Hicks Kasılmaları

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yalancı Doğum Sancıları- Braxton Hicks Kasılmaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yalancı Doğum Sancıları- Braxton Hicks Kasılmaları

  Gebelerin büyük bir kismi doguma yaklasan son aylarda olusan kasilmalar ile “acaba dogum mu basladi??” telasi ile doktorlarini aramaktadirlar. Gerçek dogum sancisi olmayan ve yaniltici kasilmalar olan bu “yalanci dogum agrilari” Braxton Hicks kontraksiyonlari olarak ismlendirilmekte ve hamileligin son aylarinda daha sik gözlenmekle birlikte zaman zaman gebeligin 24. gebelik haftalarindan itibaren de gözlenmektedir..

  Dogum provasi niteligindeki Braxton Hicks kasilmalari daha önce gebe kalmis kadinlarda daha erken baslar ve daha siddetli olur. Aslinda rahminiz dogumda normal olarak bebegi itecek olan gerçek kasilmalara hazirlik olarak kaslarini germektedir. Bu alistirma kasilmalarini genellikle sancisiz (olasilikla rahatsizlik verse de) sikismalar seklinde hissedersiniz. Yukaridan baslar, yavas yavas asagi iner ve gevserler. Bu kasilmalarin süresi zaman zaman iki dakikaya kadar uzayabilir..

  Braxton Hicks Kasilmalarini (Yalanci Dogum Agrilari)Gerçek Dogum Agrilarindan Nasil Ayird Edilir?

  Yalanci dogum sancilari düzensiz araliklarla gidip gelen, süresi kisa (15-20 saniye) olan ve hafif agrilar iken gerçek dogum sancilari ise daha düzenli araliklarla gidip gelen, siddeti gittikçe artan ve aralari kisalan, 45-60 saniye kadar süren, rahimde açilma ve silinmeye neden olan agrilardir.
  Yalanci Dogum Agrilari Neden Olur?

  Olus *****izmasi tam olarak bilinmemekle birlikte bu kasilmalarin rahimin kendi sertligini saglamasina yardimci oldugu ve plasentaya kan akimini kolaylastirdigi zannedilmektedir. Bu yalanci dogum sancilari rahim agzinin doguma hazirlanmasi ile açilmasi ve incelmesine yardimci olmaktadirlar. Bebek asiri hareketli oldugunda,cinsel iliski sonrasi, uzun süre ayakta kalmaya bagli yorgunluk sonrasi, karina yapilan travma ve dokunus ile ve uzun süre sivisiz- susuz kalindiginda yalanci dogum sancilari-kasilamalari daha siklikla gözlenmektedir?

  Yalanci Dogum agrilariniz Olursa Önlem Alin!!!

  Zararsiz olan bu agrilar eger sizi rahatsiz ediyorsa asagidaki önlemleri alin. Eger bu agrilar geçmiyor ve siddetleniyorsa hemen doktorunuza basvurun..

  v Hemen sol tarafiniza yatarak ayaklarinizi karniniza hafif çekecek sekilde uzanin.

  v Sekerli gida, özellikle meyve suyu ve bol su tüketin.

  v Ilik bir dus alin ve dinlenin.

  v Çok sik tekrarliyor ise doktorunuza basvurun ve doktorunuz tarafindan Braxton Hicks agrilari olduguna kesin kanaat getirilirse önerilen magnesium içeren preparatlari kullanin..


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalancı Doğum Sancıları Forum Tarih
Yalancı Doğum Sancısı Nedir - Yalancı Doğum Sancısı Hakkında Bilgi Gebelik ve Annelik 25 Ağustos 2010
Yalancı çoban hikayesi kısaca Çocuklara Masallar Fıkralar 18 Ocak 2017
Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Şubat 2012
Yalancı Kim? İşittiğini Söyleyen Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Şubat 2012
Asomania Yalancı Bebeğim Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş