Yalancı Akasya (Robinia pseodoacacia)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yalancı Akasya (Robinia pseodoacacia) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Yalancı akasya (Robinia), Fabaceae (baklagiller) familyasının Robinia cinsinden dikenlerle kaplı odunsu türlere verilen ad.
  Anavatanı Kuzey Amerika ve Kuzey Meksika'dır. 4-25 m'ye kadar boylanabilen yaprak döken çalı veya ağaçlardır. Tüysü yapraklar, 7-21 oval yaprakçıktan oluşmuştur. Çiçekler beyaz veya pembe, sarkık şemsiyedir. Bir çok türde sürgünler dikenli ve tüylüdür. Cinse Fransız bahçıvan Jean Robin'in adı verilmiştir. Avrupa'ya 1601 yılında getirilmiştir.

  Türler


  Robinia boyntonii
  Robinia elliottii
  Robinia hartwegii
  Robinia hispida - Kırmızı çiçekli yalancı akasya
  Robinia kelseyi
  Robinia luxurians
  Robinia nana
  Robinia neomexicana
  Robinia pseudoacacia - Beyaz çiçekli yalancı akasya
  Robinia viscosa

  YALANCI AKASYA NIN GENEL ÖZELLİKLERİ (Robinia pseudoacacia L.)
  Yaklaşık 20 civarında tür ile temsil edilen Robinia cinsi Kuzey Amerika ve Meksikada 35-43 derece enlemleri arasında doğal yayılış yapar. Dikey yayılışı 1100 m. ye kadar çıkar. Doğal yayılışında tek tek veya gruplar halinde bulunur. 25 m. kadar boylanabilen bu tür ortalama 100 yıl yaşayabilmektedir. Dallarının dikenli,beyaz renkteki kokulu çiçeklerinin salkım halinde bulunması, yapraklarının pennat ve çok yapraklı olmasıyla (5-12 yaprakçık) tanınır. Robinia cinsinin ağaç formunda bulunan sadece 4 türünün (Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia L), Robinia lıucurians Schneid., Robinia viscosa Vent. (kısa salkımk fazla boylanmaz) ve Robinia ambigua Poir.) ormancılık açısından önemi vardır. Türkiyede R..pseudoacacia, R..viscosa (çalı formunda) ve R.hispidamn (dalları tüylü salkımları canlı pembe ve 1-3 m. boyunda ağaççık) yayılışı vardır. Robinia pseudoacacia Avrupaya XVII: yüz yılda, Türkiyeye Cumhuriyet ile birlikte girmiş ve yol kenarlarına, okul bahçelerine, kışlalara ve tren yolu kenarlarına dikimleri yapılmıştır. Bu nedenle bu türe ülkemizde Cumhuriyet ağacı da denilmektedir (Kayacık 1966). Ülkemizde Yalancı Akasyanın eskiden beri çok sevilen bir ağaç türü olduğu, bu ağacın Kavak ve Söğüt gibi Anadolu halkıyla bütünleştiğini de söyleyebiliriz. Bu konuda çok eski belgelere rastlanmamakla birlikte Yalancı Akasyanın 18. yüzyıl sonlarına doğru Türklerin aracılığıyla İstanbul üzerinden Balkanlara yani Bulgaristan, Romanya, Besarabya ve Makedonyaya geçtiği iddia edilmektedir. Akasyaya Anadoluda Salkım Balkanlarda ise Saikam denilmektedir. Akasyanın bazı yöreler için diğer ismi de Kral Ağacı dır. 1916 Yılında Belgrat Ormanında kurulan ilk Orman Fidanlığımızdan Ankaraya ulu önderimiz Atatürkün buyrukları ile kurulan Gazi Orman Çiftliği ne dikilmek üzere binlerce Akasya fidanının gönderildiği bilinmektedir (Yaltırık 1991 ). Bu tür ile 1940lı yıllarda köy baltalıkları oluşturulmaya çalışılmışsa da önemli sonuçlar alınamamıştır (Kayacık 1975). îkinci Dünya Savaşı yıllarında maden direği amaçlı Akasya meşcereleri tesisi için çalışmalar yapılmışsa da yine günümüze gerekli bilgiler ulaşamamıştır (Turan 1982). Ülkemizde özellikle Orman Bakanlığı ve Ağaçlandırma ve Erozyonu Kontrol Genel Müdürlüğünün kurulmasıyla ivme kazanan ağaçlandırma çalışmalarında en fazla kullanılan yapraklı ağaç türünün Yalancı Akasya olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalancı Akasya (Robinia Forum Tarih
Yalancı çoban hikayesi kısaca Çocuklara Masallar Fıkralar 18 Ocak 2017
Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Şubat 2012
Yalancı Kim? İşittiğini Söyleyen Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Şubat 2012
Asomania Yalancı Bebeğim Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 12 Ocak 2012
Yalancı Bahar Kitabı - Servet Koşar Kitap, Resim ve Dergi 11 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş