Yalan söyleyen çocuk nasıl eğitilmeli

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda SeLeN tarafından 20 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yalan söyleyen çocuk nasıl eğitilmeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çocuk ne zaman yalanı söyler - yalan ve çocuk - yaşlara göre söylenen yalanlar nelerdir - çocuk hangi yaşta hangi yalanı söyler - cocuk egitimi ve yalan


  Yaşlara göre söylenen yalanlar nelerdir?

  Psikoloji İstanbul Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Merkezi psikologlarından Sevilay Kahveci, “Çocuklar ve Yalan Söyleme Alışkanlıkları” konusu altında bazı bilgiler verdi. 3 yaşına kadar, çocukların hayal içerikli ve abartılı sözler söylemesi normal görülebilir. 4 ile 6 yaş arasındaki çocukların, cezalardan kaçma veya bir isteğinin kabul görmesini sağlama gibi nedenlerden dolayı yalan söylemesi mümkündür.

  Çocuklar, bu yaşlarda kişilik gelişimlerinin büyük bir kısmını tamamlarlar. 7 ile 11 yaş arasındaki çocukların yalan söyleyebileceği konular artmıştır. Toplumda birey olarak algılanan ve değer verilen çocuk çeşitli açıkları kapatma, kendini güvende hissetme ve bazı davranışlarını saklama gereksinimi duyduğu için yalan söyleyebilir. Ergenlik çağına gelen çocuklar ise artık ailesi ile olan bağlarını koparmak veya biraz gevşetmek için çeşitli yalanlar söyleyebilir. Bu yaşlardaki çocuklar aile hayatından soğuyabilir ve iç dünyalarına yönelebilirler.

  Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmak gerekir?

  Birçok kişi çocuğunun yalan söylediğini anlayabilir, önemli olan bu durumda nasıl davranılması gerektiğidir. Bu durumda onu cezalandırmak yerine ona yardımcı olmaya çalışmak gerekir. Yalan söylemesinin sebebi araştırılır ve gerekli uyarılar sakince yapılırsa çocuğun onuru kırılmamış olur. Çocuğa sert çıkarak yalan söylememesini sağlamak mümkün değildir, bu davranış çocuğu daha çok yalana itecektir. Böyle bir durumda da aile bireyleri arasındaki güven ve sevgi azalabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalan söyleyen çocuk Forum Tarih
Ramazanda yalan söyleyenin bayramda yüzü kara olur ne demek Atasözleri & Deyimler 8 Temmuz 2015
Yalancı Kim? İşittiğini Söyleyen Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Şubat 2012
Ramazanda yalan söyleyenin (oruç yiyenin) bayramda yüzü kara olur atasözü açıklaması Atasözleri & Deyimler 27 Ocak 2011
Ramazanda yalan söyleyenin (oruç yiyenin) bayramda yüzü kara olur Atasözleri & Deyimler 21 Nisan 2009
Yalancı kim? İşittiğini söyleyen Atasözleri & Deyimler 18 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş