Yalanı koklayarak tespit eden makine!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yalanı koklayarak tespit eden makine! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı, insanların yaydıkları kokuya bakarak yalan söyleyip söylemediğini tespit etmek üzere bir çalışma başlattı.

  The Washington Times Gazetesi'nin haberine göre, insanların psikolojik durumlarına ve davranış şekillerine göre farklı kimyasal madde salgıladığına ilişkin verilerden yola çıkan bakanlık, bu bulguların suçu önlemede de kullanılıp kullanılamayacağını araştıracak.
  Bakanlık Sözcüsü Amy Kudwa, ilk araştırmaların, insanların yalan söyledikleri anda da farklı kimyasal maddeler ürettiğini ortaya çıkardığını belirterek, ter, sidik ve salya gibi vücut tarafından üretilen sıvılarda bu maddelere rastlandığını kaydetti.
  Sözcü, şimdiki aşamada, bu sıvıların gaz haline dönüşmesiyle ortaya çıkan kokuların incelenmekte olduğunu söyledi.
  Washington Times, bilim adamlarının ayrıca her insanın kokusunun birbirinden farklı olduğunu da ortaya çıkardığını duyurdu. Habere göre, ilk bulgular, insan kokusunun da parmak izi ve retina gibi eşsiz olduğunu gösterdi.
  Araştırmayı yürüten İç Güvenlik Bakanlığı ise her iki konuda da tedbirli davranıyor ve elde edilen bulguların henüz çok yeni ve testlerle doğrulanmaya muhtaç olduğunu vurguluyor. Buna göre örneğin, yenilen yemeklerin ve parfüm vb. gibi dış kokuların vücut kokusunu ne kadar değiştirdiği henüz tam olarak tespit edilemedi. Bu yüzden de salınan kokunun yanıltıcı sonuçlara yol açması halen mümkün.
  Sözcü Amy Kudwa, araştırmaların Bakanlığa bağlı Mitre Corp. Adlı şirket tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, kesin sonuçların en erken dört ya da beş yıl içinde alınacağını duyurdu.
  Konuyla ilgili araştırmalar 2006 yılından beri İngiltere'de de yapılıyor. Ancak “gaz kromotograf kitle spektrometresi" adı verilen sistemin kesin sonuç aşamasından henüz epeyce uzak olduğu belirtiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalanı koklayarak tespit Forum Tarih
Yalanın kişi ve topluma verdiği zararlar Psikoloji 4 Mart 2014
Yalanın Kişiye ve Topluma Verdiği Zararlar Nelerdir Psikoloji 14 Ocak 2014
Zan, Hatıranın Yalanıdır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 20 Şubat 2012
Bal Döksen Yalanır Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 29 Haziran 2011
Petek Dinçöz Yalanı Boşver Şarkısı Yerli şarkı sözleri 10 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş